Samochód do przewozu osób niepełnosprawnych ruchowo, jakie auto dla pasażera z orzeczeniem

utworzone przez | 28, 01, 2023 | Dofinansowania PFRON, Porady dla osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność często sprawia, że człowiek staje się zależny od innych. Taki problem może pojawić się niezależnie od tego, ile ma się lat. Uraz, choroba, wada wrodzona mogą spowodować taką dysfunkcję narządu ruchu, która uniemożliwi samodzielne kierowanie autem. Jedynym rozwiązaniem wtedy, by pokonać bariery transportowe, jest samochód do przewozu osób niepełnosprawnych przystosowany do pasażerów z niepełnosprawnością ruchową.

Jakie są sposoby pokonywania barier transportowych? Jaki to powinien być samochód do przewozu osób niepełnosprawnych? Na czym powinna polegać jego adaptacja? Ile to kosztuje i skąd wziąć na to pieniądze? Między innymi, o tym chcemy dzisiaj Ci opowiedzieć.Jak pokonać bariery transportowe, czyli jakie auto dla osoby niepełnosprawnej?

Jak wiesz, niepełnosprawność jest sprawą bardzo indywidualną. Większość osób z orzeczeniem doświadcza problemów z transportem na równi z osobami zdrowymi. Istnieją jednak takie dysfunkcje organizmu, które wymagają szczególnego podejścia do likwidacji barier transportowych.

 1. Grupa osób niepełnosprawnych ruchowo wymagająca rozwiązań typu: montaż oprzyrządowania, kompleksowa adaptacja samochodu, pozyskanie prawa jazdy itd.
 2. Grupa osób z różnymi dysfunkcjami, ale szczególnie z niepełnosprawnością ruchową, która może być tylko pasażerami. Dla osób tych często konieczne są samochody odpowiednio wyposażone i przystosowane, by ułatwić lub umożliwić im transport.

Jakich udogodnień dla niepełnosprawnych możesz Ty potrzebować, podpowiadamy poniżej.

Samochód do przewozu osób niepełnosprawnych — przystosowany, czyli jaki?

Zanim pomyślisz o adaptacji, musisz wiedzieć, że pojazdy dla niepełnosprawnych powinny być bezpieczne, ułatwiać wsiadanie i wysiadanie. Często być tak skonstruowane, by przewozić osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim lub pozycji półleżącej. Od stopnia dysfunkcji i potrzeb, zależy odpowiedź na pytanie, jak przystosować auto do przewozu osoby niepełnosprawnej.

Jak przystosować samochód dla osoby niepełnosprawnej — pasażera?

Wymogi, jakie powinien spełnić pojazd do przewozu niepełnosprawnych, zależą od indywidualnych potrzeb. Czasem wystarczy domontować tylko dodatkowe uchwyty i pasy stabilizujące. Najczęściej adaptacja obejmuje jednak doposażenie samochodu następująco:

• Bagażnik dachowy na wózek inwalidzki, balkonik, kule

Przydaje się szczególnie w małych pojazdach, w których część bagażowa nie jest na tyle pojemna, by zmieścił się w niej wózek inwalidzki. Specjalny bagażnik dachowy, ale i ten w pojeździe, może być doposażony w elektroniczny podnośnik do samochodu. Takie rozwiązanie ułatwia podnoszenie wózka i bezpieczne ulokowanie w bagażniku. Sprawdź, np. box dachowy BraunAbility ChairTopper.

• Wygodne i bezpieczne fotele dla pasażera niepełnosprawnego ruchowo

Tak, jak fotel kierowcy, siedzenie dla osoby niepełnosprawnej musi być odpowiednio komfortowe. Dostosowanie auta do przewozu osoby niepełnosprawnej na fotelu, polega zazwyczaj w doposażenie fabrycznego siedziska w system pasów zabezpieczających i stabilizujących.

Ciekawym rozwiązaniem jest fotel obrotowy do samochodu dla niepełnosprawnych. Może być on obsługiwany manualnie lub elektronicznie. Ułatwienie podczas wsiadania oraz wysiadania zapewnia dodatkowa regulacja jego wysokości, a także dostawka zmieniająca fotel w wózek. Sprawdź, np. system Carony Classic z siedziskiem.

samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Samochód do przewozu osób niepełnosprawnych — system Carony Classic.

Jeszcze innym ułatwieniem są składane deski do przesiadania się montowane w słupku za siedzeniem pasażera, np. Veigel Comfort

• Samochody dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim

Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich i niemogące się samodzielnie przesiadać na siedzenie potrzebują szczególnej adaptacji pojazdów. Kiedy opiekun nie ma już siły dźwigać podopiecznego, bywa, że jedynym rozwiązaniem jest zakup auta już dostosowanego do przewozu pasażera na wózku.

Pojazd taki powinien być wyposażony przede wszystkim w: pasy do mocowania wózka inwalidzkiego w samochodzie, manualne lub elektroniczne rampy najazdowe, lub najazdy do wózka inwalidzkiego. Opcją jest też winda samochodowa — podnośnik dla osób niepełnosprawnych na wózku, np. FEAL iRamp IRP, BraunAbility E-Series.


Jesteś niepełnosprawnym kierowcą i chcesz wiedzieć więcej o adaptacji samochodu do Twoich potrzeb, zapraszamy do artykułu: Samochód dla niepełnosprawnych, jaki będzie najlepszy dla kierowcy z dysfunkcją narządu ruchu


Samochody do przewozu niepełnosprawnych typu BUS i VAN

Pasażer na wózku dzięki takim rozwiązaniom dostaje się do wnętrza pojazdu. Niebagatelną rolę w tym przypadku odgrywa wysokość auta i jego wielkość, która zapewni swobodne manewrowanie wózkiem. Dlatego rozwiązania dla pasażerów podróżujących na wózkach stosuje się w pojazdach typu VAN z obniżoną podłogą lub BUS-ach.

Gdzie kupić samochód do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami?

Samochody do przewozu osób niepełnosprawnych zakupić możesz oczywiście w salonie, u dealera lub poszukać w serwisach typu OTOMOTO, czy OLX. W miejscach tych możesz szukać aut nowych i używanych.

Jeśli jesteś zainteresowany aktualną ofertą, sprawdź ją, wpisując w Google, np. “samochody do przewozu osób niepełnosprawnych olx” lub “samochody dla niepełnosprawnych otomoto”. Następnie przejdź do właściwego ogłoszenia.

Gdzie kupić nowy samochód dla osób z niepełnosprawnością ruchową już dostosowany?

Samochody do przewozu niepełnosprawnych — szczególnie poruszających się na wózkach — kupisz w salonach i u dealerów popularnych marek. Auta z adaptacją oferuje:

 • Toyota – Proace City Verso lub Proace Verso;
 • Ford – np. Ford Grand Tourneo Connect lub Ford Transit dla niepełnosprawnych;
 • Opel – np. Opel Combo Life L1 & L2 lub Opel Zafira Life & Vivaro Combi;
 • Peugeot – np. Peugeot Traveller & Expert Combi lub Peugeot Partner Tepee;
 • Volkswagen – np. Volkswagen Caddy lub Volkswagen Transporter dla niepełnosprawnych;
 • Citroen – np. Citroën Berlingo M & XL lub Citroën Spacetourer & Jumpy Combi;
 • i inni.

Gdzie dostosować auto do przewozu osób niepełnosprawnych?

Jesteś posiadaczem odpowiedniego pojazdu i nie chcesz go zmieniać? Jednocześnie potrzebujesz zaadaptować go do potrzeb osoby niepełnosprawnej? Możesz sprawdzić, w jakim zakresie adaptuje samochody konkretny serwis. Pomocne będą w tym zakresie opinie odbiorców podobnych usług. Oferta może dotyczyć przystosowania opartego na autoryzowanych systemach z homologacją.

Zobacz, jakie rozwiązania proponuje, np.: Emico, Cebron, FC-Auto System. Montażu niektórych elementów ułatwiających transport pasażera z niepełnosprawnością możesz również dokonać samodzielnie.

Przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych – ceny

Adaptacją kompleksową i sprzedażą samochodów nowych oraz używanych zajmują się specjalistyczne firmy działające tylko w segmencie samochodów dla niepełnosprawnych, np.: Auto-Inwalida, Kamuko, Dixi-Car.

Przykładowe ceny urządzeń z adaptacją samochodów do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnością:

 • fotel obrotowy pasażera: 10 tys. zł – 40 tys. zł,
 • podnośnik dla niepełnosprawnych do wózka inwalidzkiego: od 6 tys. zł,
 • samochodowa winda dla niepełnosprawnych: od 20 tys. zł,
 • mocowania wózków inwalidzkich oraz rampa lub najazdy: od 10 tys. zł,
 • obniżenie podłogi samochodu z rampą: ok. 58000 zł.

Jak widzisz, niektóre rozwiązania są dosyć kosztowne. Musisz więc dobrze przemyśleć, by odpowiednio zainwestować i cieszyć się z ułatwień, w jakie będzie wyposażone Twoje auto.

Ile kosztuje samochód dla niepełnosprawnych — dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością?

Zapewne wiesz, że oferty samochodów dla niepełnosprawnych pasażerów zróżnicowane są cenowo. Stopień ingerencji w konstrukcję, rodzaj dostosowania, wiek i sprawność auta decydują o jego cenie.

Pojazdy używane z obrotowym fotelem, dodatkowymi pasami, bagażnikiem są nieznacznie droższe od aut bez takiej adaptacji. Dlatego w segmencie samochodów używanych prześledziliśmy dla Ciebie tylko grupę aut przygotowanych do przewozu pasażerów na wózku.

Samochody do przewozu osób niepełnosprawnych na wózku – najtańsze oferty

1 – Renault Kangoo z roku 1999, z rampą do wózka inwalidzkiego. Cena 7500 zł

renault kangoo do przewozu osób niepełnosprawnych
Renault Kangoo samochód do przewozu osób niepełnosprawnych.

2 – Fiat Doblo z roku 2003, z rampą do wózka inwalidzkiego. Cena 11900 zł.

Fiat doblo dla niepełnosprawnych
Fiat Doblo dla niepełnosprawnych.

3 – Fiat Ducato z roku 2003, z windą. Cena 14900 zł.

Fiat ducato z windą
Fiat Ducato wyposażony w windę dla niepełnosprawnych.

Samochody nowe dostosowane do przewozu niepełnosprawnych — ceny

1 – Ford Turneo Custom z roku 2022, z rampą do wózka inwalidzkiego. Cena 269000 zł.

ford tourneo custom do przewozu niepełnosprawnych
Ford Tourneo Custom do przewozu niepełnosprawnych.

2 – Ford Transit z roku 2022, z windą. Cena 268140 zł.

ford transit wyposażony w windę
Ford transit wyposażony w windę do wózków inwalidzkich.

3 – Volkswagen Caddy z roku 2022, z rampą i obniżoną podłogą. Cena 221000 zł.

volkswagen caddy do przewozu niepełnosprawnych
Volkswagen Caddy do przewozu niepełnosprawnych.

Wsparcie w likwidacji barier transportowych a osoby niepełnosprawne

W Polsce istnieje niewiele możliwości, byś uzyskał pomoc w zakresie likwidacji barier transportowych. Zamieszkanie w dużych aglomeracjach i miastach pozwala osobom niepełnosprawnym na transport dostosowaną w większości komunikacją miejską. W tych miejscach spotkać można także można specjalistyczny transport dedykowany pasażerom z niepełnosprawnością. Organizowany on jest przez MOPR-y, instytucje, czy organizacje pozarządowe.
Dla ogółu osób niepełnosprawnych aktualnie pozostaje wsparcie państwa w postaci 2 programów.

PFRON – dofinansowanie do zakupu samochodu dla pasażera podróżującego na wózku

Osoba niepełnosprawna ruchowo, poruszająca się tylko na wózku i niebędąca w stanie samodzielnie się przesiadać, może wziąć udział w programie dofinansowania aut z PFRON. Program samochodowy Funduszu ma zapewnić zwiększenie mobilności tej grupie osób niepełnosprawnych. Jest przewidziany na lata 2023-2025.

Jeśli spełniasz kryteria, formularz wniosku możesz złożyć drogą online, przez system SOW, od 01.03.2023 roku.


Więcej informacji na temat zasad Programu odnajdziesz w treści naszego artykułu: PFRON dofinansowanie do samochodu dla osób niepełnosprawnych


Dofinansowanie do przystosowania samochodu w ramach Aktywnego Samorządu

Państwo w ramach polityki społecznej realizuje stały program wspierający osoby niepełnosprawne w różnych obszarach. W jednym z modułów Programu “Aktywny Samorząd” osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz lekkim w zakresie narządu ruchu mogą uzyskać środki, by przystosować swój samochód.

W 2022 maksymalnie z tego Programu mogłeś pozyskać do 10 tys. zł do adaptacji samochodu do przewozu niepełnosprawnych. W 2023 roku kwota ta wzrosła do 70 tys. W przypadku wyposażenia auta tylko w dostosowany fotel do przewozu osoby niepełnosprawnej dotacja wynosi do 8 tys. zł.

Samochody do przewozu osób niepełnosprawnych z finansowaniem dla instytucji i samorządów

Wielu pasażerów z niepełnosprawnością korzysta z usług związanych z transportem specjalistycznym prowadzonym przez różnorodne instytucje. Ten rodzaj likwidacji barier transportowych szczególnie pomocny jest niepełnosprawnym pasażerom, którzy nie posiadają własnych samochodów, nie mają opiekunów mogących przewieźć ich w dane miejsce. Tę formę wsparcia państwa doceniają niepełnosprawni regularnie korzystający z darmowych lub tanich przewozów do pracy, WTZ-ów, ZAZ itd.

Niektóre instytucje, placówki i firmy mają uprawnienia na przewóz osób niepełnosprawnych. Jeśli taką działalność wykonują regularnie, mogą otrzymać dofinansowanie z PFRON do zakupu lub adaptacji samochodów do przewozu osób nie w pełni sprawnych. Taką dotację pozyskują z Programu wyrównywania różnic między regionami III

Podsumowanie

Zazwyczaj auta do przewozu pasażerów z niepełnosprawnościami nie wymagają specjalistycznej adaptacji. Potrzeba pojawia się, gdy niesprawność powoduje duże zaburzenia ruchowe. Spastyka, brak stabilizacji, niemożność przesiadania się mogą zmusić Cię do korzystania z samochodu indywidualnie dostosowanego do Twoich potrzeb.

W Polsce dostosowany pojazd dla niesprawnych możesz zakupić w salonie, u dealera, w specjalizujących się w sprzedaży tego typu aut firmach. Swój posiadany samochód możesz zaadaptować samodzielnie lub skorzystać z usług firm zajmujących się przebudową samochodów.

Nasz ranking pojazdów do przewozu osób na wózkach pokazuje, że są one istotnie droższe od samochodów tych samych marek, w tym samym stopniu zużycia. Stąd m.in. pojawiła się szansa uzyskania dofinansowania z PFRON do pojazdów dla tej grupy pasażerów.
Więc jeśli jesteś pasażerem poruszającym się tylko na wózku inwalidzkim i nie możesz sam się przesiąść, skorzystaj z możliwości pozyskania dodatkowych środków do zakupu samochodu.


Toyota & KRDO.pl | Samochód dla osoby z niepełnosprawnością — komfort i bezpieczeństwo.

Jaki samochód do przewozu osób niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne ruchowo potrzebują zwykle dodatkowych pasów i uchwytów, fotela obrotowego, bagażnika na wózek. Taka adaptacja jest możliwa niemal w każdym pojeździe. Osoby, które muszą podróżować na wózkach, potrzebują większych samochodów — typu VAN i BUS — doposażonych w rampy, najazdy, windy, uchwyty do mocowania wózka, czy inne elementy zabezpieczające.

Ile kosztuje dostosowanie samochodu do przewozu osób na wózku?

Cena zależy od poziomu dostosowania. Zakup dodatkowych pasów to koszt do 2 tys. zł. Całkowita przebudowa pojazdu to koszt od ok. 50 tys. zł.

Czy jest dofinansowanie do zakupu samochodu dla niepełnosprawnych?

Środki dodatkowe przeznaczone na dostosowanie posiadanego samochodu niepełnosprawni mogą pozyskać z Programu “Aktywny Samorząd”. Wsparcie z PFRON do zakupu przystosowanego pojazdu w latach 2023-2025 będą mogły pozyskać osoby, które muszą być transportowane na wózku inwalidzkim.

Czy niepełnosprawny płaci podatek od samochodu?

Niepełnosprawni mający stopień znaczny i umiarkowany nie płacą podatku związanego z zakupem samochodów używanych. W przypadku stopnia lekkiego takie prawo stosuje się wobec niesprawnych ruchowo.

2 komentarze
 1. A co z zatwierdzeniem adaptacji

  Brakuje mi w artykule informacji, kto i na jakiej podstawie stwierdza iż samochód jest przystosowany do przewozu osoby niepełnosprawnej.Może się okazać , że spełnię wszystkie warunki. Pan Czesio założy mi najazdy, pasy do mocowania wózka itp a Pefron powie figa, gdzie jest dokument potwierdzający przydatność dla niepełnosprawnej osoby. Nigdzie nie ma informacji o papierach potrzebnych do potwierdzenia adaptacji. Pomijam fakturę i oświadczenie wykonującego. Reprezentuje firmę zajmującą się adaptacją pojazdów i telefonów w tej materii mam dość dużo.

  Odpowiedz
  • Małgorzata Gorczyca-Antosz

   Agencja My Wspieramy nie posiada dodatkowych wytycznych nt. adaptacji samochodów. W przypadku ingerencji w konstrukcję auta wymagana jest z całą pewnością homologacja, by pojazd był dopuszczony do ruchu. W każdym innym przypadku sprzedawca wystawiający fakturę oraz udzielający gwarancji odpowiada zarówno za samochód i bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań.

   Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *