Jak załatwić sanatorium dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności? O uprawnieniach oraz zasadach NFZ i PFRON
Każdy z nas marzy o chwili odpoczynku, zwłaszcza gdy codzienne życie obciążone jest dodatkowymi wyzwaniami zdrowotnymi lub niepełnosprawnością. Sanatorium to miejsce, które obiecuje nie tylko relaks, ale przede wszystkim profesjonalną rehabilitację i wsparcie medyczne.
Czy wiedziałeś, że osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z wyjazdów rehabilitacyjnych na preferencyjnych warunkach? Sprawdź, jak możesz łatwiej i taniej dostać się do sanatorium, korzystając z dofinansowań NFZ lub PFRON, które pomagają w znacznym stopniu zredukować koszty wyjazdu.
W naszym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, jak zdobyć skierowanie do sanatorium dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jakie możliwości dofinansowania oferują instytucje oraz co zrobić, aby czas oczekiwania na wyjazd był jak najkrótszy. Przybliżymy Ci wiedzę o prawach, jakie przysługują osobom ze znacznym stopniem w kontekście opieki zdrowotnej i jak efektywnie z nich korzystać.
Czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności może wyjechać do sanatorium?
Osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności, tak jak każda inna może skorzystać z pobytu w sanatorium. Oferta uzdrowisk jest na tyle szeroka, że bez trudu znajdziesz możliwość wyjazdu, do odpowiedniego miejsca udzielającego właściwych dla Ciebie świadczeń rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskowej zgodnie ze wskazaniami medycznymi.
Na turnus do sanatorium możesz wyjechać odpłatnie lub z dofinansowaniem.
Na komercyjny pobyt nie jest Ci potrzebne skierowanie. Wybierasz tylko ośrodek i dostępny termin. Po potwierdzeniu wyjeżdżasz.
Kiedy chcesz, aby koszty Twojego pobytu w sanatorium były pokryte z ubezpieczenia w ramach świadczenia opieki zdrowotnej, potrzebujesz uzyskać skierowanie od lekarza NFZ, z ZUS lub KRUS, albo złożyć wniosek o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z PFRON. W obu przypadkach na wyjazd będziesz musiał poczekać, przynajmniej tyle czasu ile potrwają formalności.
Jak załatwić skierowanie na rehabilitację w sanatorium dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w ramach NFZ?
W odniesieniu do wyjazdów sanatoryjnych Fundusz Zdrowia stosuje tę samą procedurę dla wszystkich pacjentów. Skierowanie do sanatorium otrzymasz w ramach świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego. Zanim otrzymasz e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, lekarz weźmie pod uwagę wszelkie wskazania i przeciwwskazania wynikające z ze stanu Twojego zdrowia i niepełnosprawności. Wystawi Ci je nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Jeśli już byłeś w sanatorium, skierowanie otrzymasz nie wcześniej niż rok od tamtego pobytu.
Z chwilą wystawienia Ci skierowania do sanatorium nie musisz robić już nic. Będzie on automatycznie wysłane do Wojewódzkiego oddziału NFZ, a na swoim Internetowym Koncie Pacjenta podejrzysz etap rozpatrywania sprawy.
W terminie 30 dni otrzymasz informację o aprobacie skierowania przez NFZ. W piśmie znajdziesz informacje dotyczące profilu leczenia uzdrowiskowego, ośrodka pobytu, zakresu świadczenia i orientacyjnego czasu oczekiwania na pobyt w sanatorium.
Jak załatwić skierowanie na turnus w sanatorium dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z PFRON?
Zanim złożysz wniosek do PCPR o przyznanie Ci dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego powinieneś udać się do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza pierwszego kontaktu. Są oni uprawnieni do wypełnienia skierowania na turnus z finansowaniem PFRON.
Lekarz uzupełni Twoje dane, poda rodzaj dysfunkcji oraz uzasadni konieczność pobytu opiekuna wraz z Tobą na turnusie. Może dodać także wszelkie uwagi, które dotyczą stanu Twojego zdrowia i potrzeb.
Po uzyskaniu skierowania od lekarza sam zajmujesz się resztą formalności:
złożeniem wniosku wraz z niezbędną dokumentacją,
wyborem sanatorium lub organizatora turnusu,
rezerwacją terminu i pobytu na turnusie rehabilitacyjnym,
obiegiem dokumentów,
organizacją transportu do sanatorium.
Jak wyjechać do sanatorium bez czekania?
Turnus rehabilitacyjny z PFRON zaplanować możesz w dowolnym terminie po uzyskaniu dofinansowania. Natomiast na wyjazd na turnus sanatoryjny także nie będziesz musiał długo oczekiwać, jeżeli masz znaczny stopień niepełnosprawności, lub jesteś inwalidą wojskowym albo wojennym. Twój wyjazd będzie możliwy wkrótce po zaakceptowaniu skierowania w oddziale NFZ.
Jest to możliwe na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach. Osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są świadczenia poza kolejnością przyjęć wynikającą z ewidencjonowanych w placówkach medycznych list oczekujących pacjentów w poradniach (w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach, czy innych świadczeń rehabilitacji leczniczej.
Poznaj uprawnienia osób niepełnosprawnych? Po lekturze naszych wpisów będziesz znał swoje prawa i łatwiej odnajdziesz sposoby na rozwiązywanie swoich problemów. Przeczytaj, m.in.:
Sprawdź pozostałe artykuły w witrynie My Wspieramy. Gwarantujemy solidną dawkę przystępnej wiedzy!
Ile wynosi koszt pobytu w sanatorium osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności?
Komercyjny wyjazd do sanatorium oznacza, że musisz ponieść wysokie koszty z tym związane. Będą one uzależnione od standardu i lokalizacji ośrodka, długości trwania pobytu, ilości i rodzajów zabiegów, stosowanej diety itp. Kosztów tych częściowo możesz uniknąć, wybierając się na turnus rehabilitacyjny PFRON lub turnus sanatoryjny NFZ.
Jakie jest dofinansowanie PFRON do turnusu w sanatorium?
Turnusy rehabilitacyjne dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności dotowane są z Funduszu Rehabilitacji w wysokości 30% przeciętnego wynagrodzenia. Uzyskanie dofinansowania jest możliwe także dla Twojego opiekuna, jeśli tylko go potrzebujesz. Możesz otrzymać z PFRON dopłatę do jego pobytu z Tobą w wysokości 20% przeciętnych zarobków.
Na turnus w ramach dofinansowania PFRON możesz wyjechać co roku. Otrzymanie wsparcia w jednym roku nie wyklucza uzyskania dofinansowania w kolejnym.
Jaka refundacja kosztów sanatorium z NFZ?
Wyjeżdżając do sanatorium w ramach skierowania NFZ, jesteś zobowiązany pokryć częściowo koszty związane z Twoim pobytem w uzdrowisku. Twoja opłata pokrywa część kosztów zakwaterowania i wyżywienia. Dokonasz jej bezpośrednio w sanatorium przed rozpoczęciem pobytu. W zależności od standardu pokoju, który wybierzesz, zanim wyjedziesz na turnus sanatoryjny, koszty dopłaty będą się kształtowały różnie. Zazwyczaj poszczególne sanatoria posiadają określone cenniki, w których sprawdzisz, jakie dodatkowe koszty będą Cię obowiązywały.
Bez względu na wsparcie instytucji wyjeżdżając na turnus rehabilitacyjny lub sanatoryjny, sam pokrywasz wszystkie koszty dojazdu do określonego miejsca.
Różnice między turnusem rehabilitacyjnym PFRON a turnusem sanatoryjnym NFZ
Poznaj różnice między pobytem w sanatorium z dofinansowaniem PFRON i dofinansowaniem NFZ.
Turnus rehabilitacyjny PFRON | Turnus sanatoryjny NFZ | |
dla kogo | dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności lub pokrewnym; dla osób z orzeczeniem o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji | dla osób ubezpieczonych z potwierdzonym skierowaniem przez NFZ |
czas trwania | 14 dni | 21 dni leczenia w szpitalu lub sanatorium uzdrowiskowym; 28 dni rehabilitacji uzdrowiskowej; 6 do 18 dni zabiegowych w przypadku leczenia ambulatoryjnego w sanatorium |
dofinansowanie do opiekuna | 20 % przeciętnego wynagrodzenia | brak |
wybór miejsca turnusu | możliwość wyboru organizatora turnusu rehabilitacyjnego i konkretnego sanatorium | brak |
częstotliwość wyjazdów | najczęściej raz w roku | najwcześniej po 18 miesiącach od ostatniego pobytu |
Informacje dla zainteresowanych w pigułce o sanatorium dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
Pobyt w sanatorium dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest kluczowy w długofalowej strategii zdrowotnej. Warto, abyś pamiętał, że zarówno system NFZ, jak i PFRON oferują wsparcie w organizacji i finansowaniu turnusów w sanatorium. Przygotowania do wyjazdu wymagają od Ciebie starannego zaplanowania – od uzyskania odpowiedniego skierowania, poprzez złożenie wniosku o dofinansowanie, aż po zorganizowanie transportu.
Możliwość skorzystania z dofinansowań z NFZ i PFRON pozwali Ci znacząco obniżyć koszty, które poniesiesz za pobyt w sanatorium. Celem wsparcia osób, które posiadają orzeczenie i znaczny stopień niepełnosprawności w zakresie wyjazdów sanatoryjnych jest nie tylko leczenie, ale także poprawa ogólnego stanu zdrowia i jakości życia tych pacjentów.
Jeśli tylko potrzebujesz w tym samym roku możesz postarać się zarówno o wyjazd do sanatorium z NFZ oraz z dofinansowaniem PFRON.
Czy osoba niepełnosprawna o znacznym stopniu może wyjechać do sanatorium?
Osoba, która posiada znaczny stopień niepełnosprawności, może wyjechać do sanatorium zarówno w ramach pobytu płatnego, jak i ze skierowaniem i refundacją kosztów pobytu NFZ i PFRON.
Czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności pojedzie do sanatorium poza kolejnością?
Tak, osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyjedzie do sanatorium ze skierowaniem NFZ, bez oczekiwania na liście pacjentów.
Ile osoba niepełnosprawna płaci za pobyt w sanatorium?
Osoba niepełnosprawna skierowana do sanatorium przez lekarza NFZ opłaca częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz koszt dojazdu. Osoba z dofinansowaniem PFRON do pobytu na turnusie w sanatorium dopłaca kwotę, której nie pokryje uzyskane wsparcie.
Dla kogo są dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego w sanatorium z PFRON?
Dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego z PFRON przyznawane są osobą zaliczonym nie tylko do znacznego stopnia, ale także do lekkiego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Zróżnicowanie dotyczy wysokości przyznanych kwot. Można otrzymać w zależności od posiadanego orzeczenia:
– 30% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dziecka,
– 27% przeciętnego wynagrodzenia dla osoby umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
– 25% przeciętnego wynagrodzenia dla wnioskodawcy z lekkim stopniem niepełnosprawności,
– 20% przeciętnego wynagrodzenia dla wszystkich niepełnosprawnych zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej.
W jaki sposób skorzystać z pobytu w sanatorium?
Pobyt w sanatorium jest możliwy w ramach:
– wyjazdów prywatnych – pełnopłatnych,
– skierowań instytucji ubezpieczających NFZ, ZUS, KRUS,
– wyjazdów na turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem PFRON.