Rehabilitacja domowa NFZ. Dla kogo jest i jak z niej skorzystać?
Rehabilitacja w warunkach domowych organizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia otwarła przed pacjentami nowe możliwości terapii. Czy to po operacji, wypadku czy w trakcie walki z przewlekłą chorobą, możliwość leczenia w domu pacjenta jest nie tylko wygodna, ale też może znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia i niezależności.
W polskim systemie opieki zdrowotnej rehabilitacja domowa NFZ stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na spersonalizowane i dostępne metody leczenia.
Nasz artykuł ma za zadanie wyjaśnić zasady funkcjonowania domowej rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Chcemy pokazać, kto może skorzystać z tej formy terapii, w jaki sposób uzyskać do niej dostęp oraz jakie zabiegi są dostępne dla pacjentów.
Komu przysługuje domowa rehabilitacja finansowana z NFZ?
Z bezpłatnej rehabilitacji domowej skorzystasz, jeżeli jesteś pacjentem, który otrzymał odpowiednie skierowanie. Świadczenia rehabilitacji w warunkach domowych przysługują osobom z zaburzeniami funkcji motorycznych spowodowanymi:
uszkodzeniem rdzenia kręgowego do 12 miesięcy od urazu,
ogniskowymi uszkodzeniami mózgu po zatorach i udarach krwotocznych mózgu do 12 miesięcy od dnia powstania urazu,
ciężkimi uszkodzeniami centralnego oraz obwodowego układu nerwowego w 5 stopniu skali*,
stanem wegetatywnym,
chorobami przewlekłymi: rdzeniowym zanikiem mięśni, miopatiami, guzami mózgu, reumatoidalnym zapaleniem stawów, stwardnieniu rozsianym, kolagenozami itp.,
chorobami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego lub kolanowego, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu do 6 miesięcy od dnia wykonania operacji,
urazami kończyn dolnych: amputacjami, złamaniami i innymi obrażeniami do 6 miesięcy od zdarzenia.
* W przypadku osób z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego podejmując decyzję o skierowaniu na rehabilitację domową lekarz opiera się na Skali Rankina. Warunkiem przyznania fizjoterapii w domu jest osiągnięcie przez pacjenta 5 stopnia skali. Lekarz nie stosuje tej skali wobec dzieci do 18 roku życia.
Rehabilitacja domowa NFZ dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności
Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności realizowane są poza kolejnością przyjęć. Dlatego, jeśli posiadasz takie orzeczenie, na realizację zlecenia będziesz czekał stosunkowo krótko.
By skorzystać z preferencyjnych warunków wraz ze skierowaniem na rehabilitację w warunkach domowych podczas rejestracji w odpowiedniej placówce NFZ przedstaw swoje orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Czy jest możliwe łączenie świadczeń rehabilitacji?
Narodowy Fundusz Zdrowia wyklucza możliwość łączenia świadczeń dla pacjentów. Jeżeli korzystasz z pomocy w zakresie hospicjum domowego lub też jesteś pacjentem w programie wentylacji domowej, nie będziesz mógł skorzystać zabiegów fizjoterapeutycznych warunkach domowych finansowanych przez NFZ.
Dla kogo jest prywatna rehabilitacja domowa?
W chorobach narządu ruchu mieszczących się poza wykazem NFZ pacjenci mogą korzystać z usług fizjoterapeuty prywatnie. Aby skorzystać z terapii prywatnej, nie musisz posiadać zlecenia lekarskiego. Większość rehabilitantów przeprowadzi własną diagnozę. Zanim zostanie ci przedstawiony plan leczenia, możesz zostać poproszony także o dodatkowe badania diagnostyczne.
Odkrywamy tajniki rehabilitacji i leczenia. Zapraszamy do lektury cyklu naszych artykułów związanych z tematyką zdrowia. Przeczytaj, m.in.:
Sprawdź pozostałe wpisy w witrynie My Wspieramy. Zyskaj bezcenną wiedzę i przekazuj ją dalej!
Skierowanie na zabiegi – rehabilitację domową – z NFZ
Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych możesz otrzymać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w tym m.in.:
specjalistę rehabilitacji ogólnej, rehabilitacji medycznej, z zakresu rehabilitacji leczniczej i fizjoterapii,
specjalistę chirurgii ogólnej, chirurgii ortopedycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz traumatologii narządu ruchu, neurochirurgii, reumatologii, neurologii
Lekarz specjalista rehabilitacji ogólnej, medycznej lub w chorobach narządu ruchu może od razu zlecić ci odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne oraz rozpisać, w jaki sposób i w jakich cyklach powinieneś z nich korzystać.
Pamiętaj
Skierowanie na zabiegi w warunkach domowych jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia.
Jak zwiększyć czas powyżej 80 godzin rehabilitacji domowej?
Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych przysługują ci w wymiarze 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym. W każdym z tych dni możesz skorzystać z różnych form terapii w ilości 5 zabiegów. Fizjoterapeuta może odwiedzać cię kilka razy w tygodniu lub rozłożyć zabiegi na większą ilość miesięcy i spotykać się z tobą raz w tygodniu w zależności od potrzeb zdrowotnych.
Możesz zwiększyć czas trwania rehabilitacji w domu opłacanej przez NFZ, jeżeli twój lekarz wyda taką decyzję z uwagi na twój stan zdrowotny i konieczność osiągnięcia określonego celu leczniczego. Warunkiem wydłużenia rehabilitacji w ciągu roku jest ponadto zgoda dyrektora odpowiedniego oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jakie zabiegi w ramach domowej rehabilitacji z NFZ?
W ramach refundowanych zabiegów fizjoterapeuta dobierze ci odpowiedni pakiet. Najczęstszymi zabiegami dostępnymi w domu jest:
kinezyterapia,
masaż,
światłolecznictwo,
elektrolecznictwo.
Rehabilitacja domowa NFZ. Dla kogo jest i jak z niej skorzystać? Podsumowanie
Skorzystanie z różnorodnych zabiegów rehabilitacji domowej wykonywanych nieodpłatnie przez NFZ to nie tylko doskonała możliwość dla pacjentów, którzy po przebytych operacjach czy wypadkach mogą kontynuować leczenie w zaciszu własnego domu. Jest to także szansa na indywidualną i dostosowaną do potrzeb pacjenta terapię.
Pacjentom chcącym skorzystać z rehabilitacji domowej NFZ lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz z odpowiednią specjalizacją powinien zlecić tego rodzaju zabiegi. Po uzyskaniu zlecenia wystarczy zarejestrować się w przychodni rehabilitacyjnej, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czas oczekiwania na terapię może być skrócony dla osób dysponujących orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Czy rehabilitacja domowa NFZ należy się pacjentowi z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych?
Pacjentom z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych przysługują zabiegi rehabilitacyjne w domu w okresie do 6 miesięcy od zabiegu wszczepienia protezy stawu.
Dla kogo domowa rehabilitacja stawu skokowego?
W przypadku stawu skokowego z rehabilitacji w domu skorzystają pacjenci po zabiegu endoprotezoplastyki stawu w okresie do 6 miesięcy po operacji.
Komu należy się rehabilitacja domowa NFZ?
Rehabilitacja w domu dostępna jest dla szeregu osób, głównie z zaburzeniami funkcji motorycznych. Są to pacjenci m.in. z uszkodzeniem rdzenia kręgowego po udarach i zatorach mózgowych, z chorobami przewlekle postępującymi, po złamaniach i amputacjach oraz osoby w stanie wegetatywnym.
Czy na rehabilitację domową wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej?
Skierowanie na rehabilitację dobową może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, zarówno specjalista, jak i lekarz podstawowej opieki zdrowia.
Czy jest możliwa rehabilitacja domowa dla osób z chorobami przewlekle postępującymi?
Pacjenci z chorobami postępującymi to jedna z grup osób, które mogą skorzystać z rehabilitacji medycznej w warunkach domowych.