Jak otrzymać dofinansowanie na przystosowanie stanowiska pracy pracownika niepełnosprawnego w 5 krokach
Zatrudniając osobę z niepełnosprawnością, masz obowiązek wynikający z Ustawy o Rehabilitacji, przystosowania warunków pracy do jej indywidualnych potrzeb. Uchylenie się od tego obowiązku może skutkować karą finansową. Ponieważ koszt wykonania niezbędnych usprawnień na stanowisku pracy nie może być przeszkodą w zatrudnieniu pracowników z orzeczeniem, jako pracodawca możesz otrzymać pomoc finansową. Środki na przystosowanie stanowiska pracy dostaniesz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W dzisiejszym artykule odkryjesz odpowiedzi na wszelkie pytania związane z dofinansowaniem na przystosowanie stanowiska pracy osoby z niepełnosprawnością. Poznasz warunki refundacji kosztów adaptacji z PFRON, procedurę wnioskowania oraz wysokość dotacji.
Jak zdobyć środki na przystosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej?
Każdy pracodawca, który ubiega się o refundację kosztów poniesionych na przystosowanie stanowiska pracy dla pracownika z orzeczeniem musi przebyć pewną drogę. Od dofinansowania PFRON dzieli Cię 5 kroków:
- Złóż wniosek o zwrot kosztów adaptacji stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.
- Podpisz umowę zawierającą warunki i wysokość zwrotu kosztów adaptacji.
- Przystosuj stanowisko pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika.
- Uzyskaj pozytywną opinię Państwowej Inspekcji pracy o poprawnym dostosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności zatrudnionego pracownika.
- Po wypłacie środków, kontynuuj zatrudnienie pracownika z orzeczeniem, dla którego zostało przygotowane stanowisko pracy, na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 36 miesięcy.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać z PFRON dofinansowanie na stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej?
O dofinansowanie PFRON na przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością możesz ubiegać się, jeżeli zatrudnisz go na podstawie umowy o pracę. Kontynuacja umowy o pracę nie może być krótsza niż 36 miesięcy. Warunkiem dodatkowym, który musisz spełnić, jest zatrudnienie osoby niepełnosprawnej zarejestrowanej, jako bezrobotna lub poszukująca pracy (niepozostająca w zatrudnieniu). Dotyczy to pracowników, których wcześniej nie zatrudniałeś.
W przypadku, gdy potrzeba przystosowania stanowiska do potrzeb pracownika, pojawiła się w trakcie okresu jego zatrudnienia w Twojej firmie, możesz ubiegać się o dotację na ten cel. W tej sytuacji nowopowstała niepełnosprawność pracownika, nie może wiązać się z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa. Ty zaś jesteś obowiązany do przystosowania lub stworzenia nowego stanowiska pracy dla tej osoby w ciągu 3 miesięcy od dnia zgłoszenia takiej potrzeby. Masz na to miesiąc, od daty uznania pracownika za osobę niepełnosprawną.
Warunkiem niezbędnym do refundacji środków, które wydatkowałeś na adaptację stanowiska pracy, jest pozyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy. Opinia ta, powinna zostać wydana na prośbę starosty, który rozpatrywał Twój wniosek. Po wydaniu opinii starosta podejmuje ostateczną decyzję o wypłacie dofinansowania PFRON dla Twojej firmy.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika?
Przystosowanie stanowiska pracy uzależnione jest od stopnia i rodzaju niepełnosprawności pracownika, którego zatrudniasz. Bardzo często adaptacja nie wymaga wielu zmian. Jednak są przypadki pracowników, kiedy koniecznie będziesz musiał przystosować nie tylko stanowisko pracy, ale także inne pomieszczenia, np. higieniczno-sanitarne. To zaś będzie wiązało się z wyższymi kosztami. Bardzo ważne jest, abyś pamiętał, że dofinansowanie obejmuje wyłącznie te koszty, które wiążą się z zatrudnieniem pracownika z niepełnosprawnością, a których nie podniósłbyś w przypadku zatrudnienia na to samo stanowisko osoby pełnosprawnej.
W poniższej liście znajdziesz informacje, co konkretnie obejmuje refundacja PFRON na przystosowanie stanowiska pracy. Tak więc, dofinansowanie obejmuje:
- Adaptację pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb pracowników niepełnosprawnych, w związku z przystosowaniem nowych lub istniejących stanowisk pracy, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
- Adaptację lub nabycie urządzeń, które ułatwiają pracownikom z niepełnosprawnością wykonywanie pracy lub ogólnie funkcjonowanie w firmie.
- Koszty zakupu i autoryzacji oprogramowania przeznaczonego dla pracowników niepełnosprawnych oraz kosztów urządzeń technologii wspomagających lub ich przystosowania do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
- Nakłady poniesione na rozpoznanie przez służby medycyny pracy wszystkich powyższych potrzeb.
Aby ubiegać się o dofinansowanie kolejnych zadań musisz udokumentować kwalifikowalne koszty zakupu materiałów i wykonania robót budowlanych, zakupu środków trwałych wyposażenia lub koszty wytworzenia ich systemem gospodarczym.
Przykład
1. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnością ruchową, poruszającej się na wózku inwalidzkim pociąga za sobą konieczność dostosowania wejścia do budynku, korytarzy i węzła sanitarnego.
2. Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością słuchu wiąże się zapewnieniem komunikacji z innymi pracownikami i klientami poprzez dedykowane systemy lub komunikatory.
Jak określić zakres adaptacji stanowiska pracy pracownika z orzeczeniem?
Abyś mógł prawidłowo określić indywidualne potrzeby pracownika z niepełnosprawnością najlepiej kierować się informacjami zdobytymi od niego. Zazwyczaj osoba taka orientuje się i może podpowiedzieć czego potrzebuje na danym stanowisku, co jej ułatwi lub umożliwi wykonywanie powierzonych zadań. W innym przypadku możesz kierować się opinią służb medyny pracy.
Znasz wszystkie uprawnienia Pracodawców? Polecamy cykl porad związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Przeczytaj, m.in.:
Zapraszamy do naszej witryny My Wspieramy, tu odkryjesz inne tematy dla siebie!
Gdzie złożyć wniosek o środki na przystosowanie stanowiska pracy?
Wniosek o refundację kosztów adaptacji stanowiska pracy powinieneś złożyć do starosty właściwego pod względem miejsca zarejestrowania w PUP osoby niepełnosprawnej, którą chcesz zatrudnić. Może to także być miejsce siedziby Twojej firmy lub Twojego zamieszkania. Zrobisz to osobiście w jednostce wyznaczonej przez starostę, zazwyczaj jest to PUP, ale możesz także do przesłania wniosku wykorzystać elektroniczny system obsługi wsparcia SOW.
O dofinansowanie możesz ubiegać się przez cały rok, nie istnieją wyznaczone terminy naboru wniosków.
Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku PFRON o dofinansowanie adaptacji stanowiska osoby niepełnosprawnej?
Zadbaj o poprawne wypełnienie wniosku i dołączenie do niego wszystkich wymaganych dokumentów w formie scanu lub kopii. W przypadku składania wersji papierowej niektóre dokumenty musisz złożyć w oryginale. Przed złożeniem wniosku przygotuj:
- Aktualne zaświadczenia lub inne dokumenty potwierdzające pełną nazwę Twojej firmy, NIP, REGON, potwierdzenie czy jesteś płatnikiem VAT.
- Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości i pomieszczeń zajmowanych przez Twoją firmy, w których chcesz dokonać adaptacji.
Co warto wiedzieć o umowie na dofinansowanie adaptacji stanowiska pracy?
Kiedy Twój wniosek o dofinansowanie adaptacji stanowiska pracy przejdzie oceny: formalną i merytoryczną, zostanie zaproponowana Ci umowa ze starostą. Umowa ta będzie podstawą do późniejszej wypłaty refundacji kosztów, które poniosłeś. W umowie znajdziesz wykaz zmian, jakie musisz przeprowadzić na danym stanowisku pracy oraz wysokość dofinansowania.
Pamiętaj, że wszelkie koszty, które poniesiesz przed podpisaniem umowy nie podlegają zwrotowi. Z chwilą podpisania dokumentów możesz rozpocząć proces przystosowania stanowiska pracy dla konkretnego pracownika z niepełnosprawnością.

Jaka jest wysokość dofinansowania z PFRON na przystosowanie stanowiska pracy?
Wysokość dofinansowania jest uzależniona przede wszystkim od zmian, które przeprowadzisz na określonym stanowisku pracy. Maksymalną kwotę zwrotu, o który możesz się ubiegać na każde przystosowane stanowisko pracy, stanowi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego za poprzedni kwartał przed złożeniem wniosku. Rozpoznanie potrzeb osób niepełnosprawnych zaś może być Ci zrefundowane w wysokości 15% kosztów związanych z adaptacją.
Dlatego warto dobrze przemyśleć, jak wykorzystać pozyskane środki, by były one skutecznie zainwestowane w odpowiednie ułatwienia dla konkretnego pracownika.
Kiedy pracodawca zobowiązany jest do zwrotu dofinansowania PFRON na adaptację miejsca pracy?
W tej chwili być może obawiasz się, co się zdarzy, kiedy współpraca z pracownikiem niepełnosprawnym nie powiedzie się. Czy jeśli jego zatrudnienie będzie krótsze niż 36 miesięcy, będziesz musiał zwrócić wszystkie uzyskane środki do PFRON? Chcemy Cię uspokoić. Istnieją inne rozwiązania, kiedy to rezygnacja z dalszego zatrudnienia nie wynika z Twojej złej woli. Jak każdy pracownik, osoba z niepełnosprawnością przecież może sama zrezygnować z pracy lub też nie sprawdzić się na stanowisku.
Dlatego, aby uniknąć konieczności zwrotu otrzymanej dotacji na adaptację stanowiska pracy musisz w ciągu 3 miesięcy zatrudnić inną osobę z niepełnosprawnością, która będzie zarejestrowana w PUP, jako bezrobotna lub poszukująca pracy. Przerwy w zatrudnieniu nie możesz wliczyć w tej sytuacji do wymaganego okresu 36 miesięcy.
Zwrot dofinansowania PFRON, lecz nie w całości, będzie Cię obowiązywał z chwilą, gdy w ciągu 3 miesięcy nie uda Ci się zatrudnić innej osoby z niepełnosprawnością na powstały wakat. Wtedy to, jesteś zobowiązany zwrócić do PFRON za pośrednictwem starosty, część pozyskanych wcześniej środków z dofinansowania. Sumę zwrotu możesz łatwo policzyć. Jest to kwota w wysokości 1/36 otrzymanej dotacji za każdy miesiąc brakujący do upływu wymaganych 36 miesięcy. Zwrot nie może być mniejszy niż 1/6 całej otrzymanej kwoty refundacji.
Dofinansowanie do stanowiska pracy w pigułce
Zatrudniając pracowników z niepełnosprawnością jesteś zobowiązany zapewnić im odpowiednio przystosowane stanowiska pracy. Z problemem tym nie pozostajesz sam. Możesz ubiegać się o zwrot nakładów poniesionych na adaptację z PFRON. Kwota refundacji którą możesz uzyskać na jedno przystosowane stanowisko wynosi maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Gdy otrzymasz refundację na danym stanowisku osoba niepełnosprawna powinna pracować (w oparciu o umowę o pracę) przynajmniej 36 miesięcy.
O dofinansowanie PFRON na przystosowanie stanowiska pracy możesz ubiegać się w każdej chwili za pośrednictwem starosty (właściwego na miejsce zamieszkania bezrobotnej lub poszukującej pracy osoby z niepełnosprawnością, siedziby Twojej firmy lub Twojego zamieszkania). Proces adaptacji w firmie zacznij dopiero po podpisaniu umowy. Refundację kosztów otrzymasz z chwilą zatwierdzenia przez PIP przystosowanego stanowiska pracy.
Źródła
Artykuł napisałam w oparciu o treść Ustawy o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych oraz rozporządzenia dotyczące zwrotu kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych. Informacje na dzień pisania artykułu są aktualne i możesz je wykorzystać w codziennej praktyce.
- strony PFRON
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001334
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240000044
- rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu
Co zrobić, aby otrzymać z PFRON dofinansowanie na przystosowanie stanowiska pracy?
Refundację zwrotu kosztów adaptacji stanowiska pracy otrzymasz po złożeniu odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami i podpisaniu umowy ze starostą. Aby dofinansowanie było możliwe powinieneś zatrudniać przez 36 miesięcy na podstawie umowy o pracę osobę niepełnosprawną, która pozostawała w spisie osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, ewentualnie była Twoim pracownikiem i nabyła niepełnosprawność w trakcie zatrudnienia.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie do adaptacji stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej?
Dofinansowanie PFRON na dostosowanie stanowiska obejmuje wszelkie koszty związane z:
– adaptacją pomieszczeń w firmie,
– wyposażeniem stanowisk,
– nabyciem urządzeń, które ułatwiają pracę osobom niepełnosprawnym lub ich wytworzeniem,
– zakupem i autoryzacją oprogramowania lub technologii wspomagających,
– rozpoznaniem indywidualnych potrzeb pracownika.
Ile wynosi dofinansowanie na przystosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej?
Jako pracodawca możesz otrzymać refundację kosztów poniesionych na przystosowanie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej w maksymalnej wysokości do dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w danym kwartale.