Zegarek dla niewidomych, jaki czasomierz wybrać i czym się kierować?

utworzone przez | 14, 02, 2023 | Porady dla osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Czy niewidomi używają zegarka? Odpowiedź jest prosta. Oczywiście, że używają. Ze względu na to, że osoba niewidoma lub niedowidząca, nie jest w stanie odczytać godziny z klasycznego zegarka, ma ona możliwość korzystania z modeli dostosowanych do rodzaju jej niepełnosprawności. Zegarek dla niewidomych, jaki będzie najlepszym wyborem, zależy od wielu czynników.

W dzisiejszych czasach, gdzie tempo życia jest na tak wysokim poziomie, realizacja zadań bez użycia zegarka wydaje się niemożliwa. Łatwość odczytu czasu to jedna z licznych funkcji, jakie oferują nam współczesne zegarki oferowane niewidomym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób dobrać zegarek dla osoby z poważną wadą wzroku, zgodny z Twoimi potrzebami i możliwościami.



Rodzaje zegarków. Czy zegarki brajlowskie to jedyny wybór?

Na rynku, obok trakcyjnych zegarków wskazówkowych czy elektronicznych, znajduje się całkiem spora gama czasomierzy dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku. Do najczęściej spotykanych należą m.in. zegarki brajlowskie — dotykowe, wibracyjne, oraz mówiące. Zazwyczaj są to nowoczesne modele mające dodatkowe, ułatwiające życie funkcje. Jak wynika z przeglądu oferowanych rozwiązań, niewidoma osoba może zakupić produkty nie tylko funkcjonalne, ale i o atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne technologie odpowiadają na potrzeby zmagających się z dysfunkcją wzroku. Postęp uwidacznia się w szerokiej ofercie w Polsce i na świecie.

Zegarek mówiący dla osób niewidomych i słabowidzących

Mówiący zegarek dla niewidomych to urządzenie podające w sposób głosowy komunikat o godzinie. Może on wyglądać  zwyczajnie jak tradycyjny model. Nie różni się on od standardowego zegarka dla przeciętnego widzącego użytkownika. 

Dzięki tej jednej wydawałoby się niepozornej głosowej funkcji stanowić może dla Ciebie niezwykłą pomoc. 

Zegarek brajlowski dla niewidomych

Zegarki dotykowe dla niedowidzących i niewidomych zwane są zegarkami brajlowskimi. Te modele wyposażone są w wypukłe oznaczenia na cyferblacie. Działa na bardzo prostej zasadzie.

Indeksy są wypukłe, najczęściej w formie kulek, bądź kresek, które można wyczuć palcem. Większość tego rodzaju modeli na rękę posiada odmykaną ochronną szybkę. Po jej otwarciu można dyskretnie sprawdzić dotykiem godzinę.

Zegarek Bradleya, to zegarek rakieta dla niewidomych

Zegarek Bradleya jest alternatywną wersją zegarka brajlowskiego. Nie posiada wskazówek. Zostały one zastąpione dwoma namagnesowanymi kulkami. Ich pozycja w tunelu tarczy wyznacza aktualną godzinę i minutę. Dzięki kulkom możesz szybko odczytać czas.

Ten model zegarka przeznaczony jest do odczytywania bezwzrokowego. Jest przy tym prostszy w budowie.

Bradley Compass Gold sportowy zegarek dla niewidomych
Bradley Compass Gold sportowy zegarek dla niewidomych.

Zegarek wibracyjny

Innowacyjny cyferblat wibracyjny jest dedykowany przede wszystkim dla głuchoniewidomych. W tym modelu odczyt aktualnej godziny odbywa się za pomocą delikatnych wibracji.

Czasomierze wibracyjne posiadają konieczności konfiguracji czasu. Potrzebny do tego jest wzrok. Musisz więc skorzystać z pomocy osoby widzącej.

Funkcje zegarków a niewidomi  

Nowoczesne zegarki, oprócz informowania nas o aktualnej godzinie, mogą posiadać wiele dodatkowych i przydatnych funkcji. Niewątpliwie jedną z ważniejszych jest podawanie aktualnej daty.

Niektóre modele wyposażone są m.in. w:

  • wbudowaną opcję budzika,
  • możliwość ustawienia alarmu,
  • pomiar temperatury otoczenia.

Prosty odczyt czasu w zegarkach dla osób z dysfunkcją wzroku

Obecnie większość specjalistycznych czasomierzy ma funkcję prostego odczytu czasu. Niewątpliwie jest to funkcja najbardziej pożądana przez użytkowników z niepełnosprawnością wzroku. Posiadają ją zarówno zegarki dotykowe, jak i zegarki mówiące.

Łatwy dostęp do ustawień i zmiany czasu

Najłatwiejszy dostęp do funkcji zmiany czasu i daty posiadają zegarki mówiące w języku polskim. Dzięki udźwiękowieniu menu ustawień zegarka jest ono w pełni dostępne przy całkowitej utracie wzroku.

Funkcja alarmu i timera a niewidomi

Funkcja alarmu i timera jest opcją typowo użytkową w produktach dedykowanych niewidomym. Z reguły możemy ją znaleźć w zegarkach mówiących. Funkcja ta znacząco ułatwia życie codzienne osobom z zaburzeniami wzroku np. podczas gotowania.

Regulacja głośności a zegarek niewidomego

Większość modeli przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością wzroku ma funkcję regulacji głośności. Niewątpliwie usprawnia ona aktywne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Stanowi też dużą pomoc w funkcjonowaniu osobom starszym borykającym się z chorobami wzroku.   

Modele zegarków dla osób z niepełnosprawnością wzroku — przekrój

Współczesny rozwój technologii powoduje wzrost różnorodnego asortymentu dla ludzi mających problemy ze wzrokiem. Do często spotykanych modeli wśród użytkowników z niepełnosprawnością wzroku należą m.in.:

• Tissot Touch Silent T – wibracyjny zegarek  

To pierwszy dotykowy zegarek, w którym odczyt czasu możliwy jest dzięki delikatnym wibracjom. Posiada też wibracyjny alarm.

Ustawienia i konfiguracja zegara nie jest w pełni dostępna dla osoby niewidomej. Model ten odporny jest na wstrząsy, różnice temperatur oraz wodę.

Przeznaczony jest przede wszystkim do użytku przez osoby z zaburzeniami w obrębie narządu wzroku i słuchu, ceniących sobie dyskretne sprawdzanie czasu.

Tissot Touch Silen T - wibracyjny zegarek dla niewidomych
Tissot Touch Silent T — wibracyjny zegarek dla niewidzących.

• Damski zegarek brajlowski Altix

To klasyczny dotykowy zegarek na stalowej, regulowanej bransolecie. Zaopatrzony jest w ochronną szybkę oraz stabilne wskazówki na tarczy zegara. Dzięki swej budowie stanowi wizualny i funkcjonalny gadżet. 

• Dotykowy zegarek dla niewidomych Bradley firmy Eone

Firma Eone jest wiodącym producentem zegarków dla niepełnosprawnych wzrokowo Bradley. Oferuje ona asortyment dedykowany:

  • dla kobiet np. Bradley Mesh Gold, Bradley Mesh Rose Gold,
  • dla mężczyzn np. Bradley Edge Black, Bradley Canavas Aqua,
  • dostępna jest również linia sportowa np. Bradley Compass Gold.

• Męski zegarek brajlowski dla osób niewidomych — Royal National Institute of Blind People

Jest to elegancki dotykowy model, o klasycznym wyglądzie, na metalowej bransolecie. Posiada zewnętrzną szybkę chroniącą tarczę zegara przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Przeznaczony jest do dyskretnego sprawdzania czasu dla osób z głębokimi wadami wzroku.

• Zegarek mówiący po polsku firmy Altix dla niewidzących

Jest to analogowy, prosty, dwuprzyciskowy model. Posiada w pełni udźwiękowione menu, którego komunikaty wypowiadane są wyraźnym głosem kobiecym.

Oferowany jest w wersji unisex na zamszowym pasku lub stalowej bransolecie.

• Zegarek głośnomówiący dla niewidomych i słabowidzących TEMPUS produkcji LUMEN

To wskazówkowy, elegancki, stalowy zegarek mówiący z czytelnym cyferblatem oraz wyraźnymi oznaczeniami. Oferowany jest zarówno w wersji męskiej, jak i damskiej na skórzanym pasku lub stalowej bransolecie. 

Proste ustawienia zegarka LUMEN powodują, iż jego obsługa i konfiguracja jest w pełni dostępna dla niewidzących. Posiada on użyteczną funkcję alarmu z kilkoma melodiami do wyboru.

Tempus zegarek głośnomówiący
TEMPUS zegarek głośnomówiący.

• Budzik mówiący po polsku AUROVOX produkcji LUMEN  

Zegar mówiący godzinę i datę w języku polskim. Dzięki komunikatom głosowym jego obsługa jest w pełni dostępna dla osób z całkowitym brakiem widzenia.

Ten mówiący model, wyposażony jest w donośny głośnik zamiast wyświetlacza, czy też wskazówek. Niestety nie będziesz mógł zmienić w nim tonu głosu.

• Zegarek mówiący z minutnikiem CITO produkcji LUMEN

Ten sprzęt jest w pełni dostępny dla użytkowników mających poważne problemy ze wzrokiem. Działa w trybie zegara oraz minutnika. Wszystkie jego funkcje posiadają wyraźne komunikaty głosowe.

• Dot Watch — smartwatch dla niewidomych

To jeden z nowocześniejszych modeli wyposażony w wyświetlacz brajlowski czteroznakowy. Dzięki niemu nie tylko zyskasz odczyt godziny i daty w alfabecie brajla.

Jako jego użytkownik skorzystasz z dodatkowych możliwości, opcji budzika, timera i stopera. Będziesz ponadto mógł połączyć go ze smartfonem. Zyskasz w ten sposób informacje, kto dzwoni, sprawdzisz powiadomienia z aplikacji, czy odczytasz wiadomości SMS.

Ciekawostką zapewne będzie dla Ciebie możliwość pisania notatek oraz nauki liter i słów w “języku brajla“. Taki czasomierz może okazać się idealnym wyborem dla młodego pokolenia.

dot watch smartwatch
Dot Watch Smartwatch dla niewidomych.

Dostępność zegarków dla niewidomych – gdzie kupić i jaką kwotę przygotować?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji istnieje możliwość zdecydowania, czy chcielibyśmy zakupić zegarek dla osoby całkowicie niewidomej lub osoby niedowidzącej stacjonarnie, czy za pomocą sieci internetowej.

Należy zauważyć, że pomimo różnić, obydwie formy mają swoje wady i zalety.

Stacjonarne sklepy ze sprzętem dla niewidomych

W większości większych miast Polski działają sklepy stacjonarne oferujące różnego rodzaju sprzęty dla niepełnosprawnych wzrokowo m.in. zegarki dla osób, które utraciły możliwość widzenia. Ogromnym plusem wizyty w takim miejscu, jest to, że przed zakupem możemy dotknąć i wypróbować oferowany sprzęt.

Chcąc sprawdzić ofertę stacjonarną, odwiedź jedno z przykładowych miejsc: sieć sklepów Altix lub Luna Optic.

Internetowe sklepy ze sprzętem dla niewidomych

Istnieją sklepy internetowe dedykowane tylko dla osób z zaburzeniami wzroku. Przedstawiają one konkretne i różnorodne oferty zegarków, które są dokładnie i szczegółowo opisane. Do takich sklepów można zaliczyć altix.pl , ece.pl, lumen.pl.

Serwis aukcyjny Allegro również prezentuje bardzo ciekawą i rozbudowaną ofertę zegarków dla niewidzących. Niewątpliwie zegarki mówiące allegro cieszą się dużą popularnością.

Przedział cenowy zegarków dla niewidzących

W zależności od wyboru rodzaju zegarka, ich ceny kształtują się różnorodnie.

Zegarek mówiący możesz zakupić już od 100 zł. Prosty sprzęt dotykowy możesz znaleźć w kwocie od 150 zł. Natomiast modele Bradleya kosztują od 1735 zł wzwyż.

Wśród tak dużego przekroju cenowego, zegarki Luna Optic wydają się najbardziej ekonomicznym wyborem.

Chcesz zgłębić tajniki świata osób niewidomych i niedowidzących? Przeczytaj artykuły dotyczące zagadnień z tym związanych:

🔸 Alfabet Braille’a, w którym odkrywamy tajemnice alfabetu dla niewidomych
🔸 Praca dla niewidomych oraz osób słabowidzących
🔸 Biała laska dla niewidomych. Przewodnik dla świadomego klienta

Zachęcany do lektury wszystkich artykułów opublikowanych na blogu agencji My Wspieramy!


Wybór odpowiedniego zegarka dla niewidomego użytkownika

Wybierając zegarek dla osoby z niepełnosprawnością wzroku, powinieneś kierować się tym, aby jak najbardziej ułatwił on Twoje codzienne funkcjonowanie. Weź pod uwagę swój stopień i rodzaj niepełnosprawności. Ograniczenia i swoje potrzeby.

Rodzaj i stopień niepełnosprawności  

Dobierając czasomierz dla kogoś z zaburzeniami wzroku, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj uszkodzenia, jego głębokość i stopień. Inny sprzęt spełni swoją rolę w przypadku osoby niedowidzącej, inny przy braku lub szczątkowym widzeniu. Inny dedykowany jest dla osoby starszej, czy posiadającej dodatkowe schorzenia.

Potrzeby i preferencje niepełnosprawnych wzrokowo

Nie ma uniwersalnego rodzaju zegarków dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Wyboru powinieneś dokonać na podstawie swoich konkretnych, codziennych potrzeb i preferencji. Jako użytkownik, uwzględnić swoje miejsce pracy, przestrzeń publiczną, w której się poruszasz oraz w końcu zainteresowania i hobby.

Zegarek mówiący dla osób niewidomych.

Zdecyduj! Jaki model zegarka będzie najlepszy dla Ciebie?

Nadal masz wątpliwości, jakiego więc zegarka potrzebujesz? Osoby niewidome chcąc prawidłowo dobrać sprzęt, powinny wziąć pod uwagę funkcje danego produktu i zastanowić się nad swoimi potrzebami. To Ty będziesz przecież jego użytkownikiem. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto, abyś zapoznał się z dostępnymi modelami i cenami zegarków dla dedykowanych niewidomym.  Z całą pewnością, odpowiedni sprzęt tego typu będzie nie tylko ozdobą, ale również wsparciem w życiu codziennym i pracy osoby z niepełnosprawnością wzroku


0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *