Prowadzenie bloga firmowego za darmo – tak, to możliwe

utworzone przez | 24, 09, 2018 | Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, Dofinansowanie PFRON, Wpłaty na PFRON

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jeśli prowadzisz własny biznes, z pewnością wiesz, jak trudne jest zbudowanie wiarygodności i zaufania do marki. Dziś wyjątkowo cenna jest relacja z klientem. Aby ją stworzyć i utrzymać, można wykorzystać narzędzie, jakim jest blog firmowy. Jak prowadzić bloga? Czy można to zrobić za darmo?

Prowadzenie bloga to jeden z najbardziej efektywnych sposobów promocji firmy w internecie. Pozwala budować zasięgi i wpływa na pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarce. Pozwala również nawiązywać pozytywne relacje z klientami oraz budować pozycję eksperta w danej dziedzinie. Zaletą prowadzenia bloga jest to, że korzyści z niego płynące są możliwe do uzyskania w każdej branży. Różnorodność form i sposobów przedstawienia wartościowych treści sprawia, że blog jest uniwersalny i stanowi pewną drogę do działań zakupowych klienta.

Czytając poniższy artykuł dowiesz się:

  • Jak prowadzenie bloga może wpłynąć na wysoką pozycje twojej strony internetowej w wyszukiwarce i pozyskiwanie nowych klientów
  • Co możesz zrobić, aby Twój blog prowadzony był za darmo

Czym jest blog firmowy i jaki jest jego cel

Blog firmowy to forma content marketingu. Są to regularnie publikowane treści na stronie internetowej, które nawiązują do danej branży lub działalności przedsiębiorstwa. Treści kierowane są głównie do stałych lub potencjalnych klientów a także do partnerów biznesowych.

Blog firmowy ma za zadanie dostarczać wartościowe informacje ludziom, którzy poszukują w internecie odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Głównym celem bloga jest dostarczanie wyczerpujących odpowiedzi na pytania, które pojawiają się i mogą pojawić się w wyszukiwarkach. Jeśli treść bloga jest adekwatna do potrzeb użytkowników, będą oni często odwiedzać witrynę i stanie się ona dla nich cennym źródłem informacji. W ten sposób budujesz z nimi relację, która pozytywnie wpływa na odbiór twojej marki i jej wizerunek. W tej strategii najważniejszy jest klient oraz to, czego chce się on dowiedzieć i jakich informacji może poszukiwać.

W związku z tym, zanim rozpoczniesz prowadzenie bloga firmowego, przygotuj sobie pytania i odpowiedzi, co pozwoli opracować wartościowy content:

  • co i w jaki sposób chciałby przeczytać lub obejrzeć klient,
  • jakie odpowiedzi chciałby poznać,
  • jakich rozwiązań może szukać na blogu,
  • jakie słowa kluczowe wpisuje w wyszukiwarkę google.

Na czym polega prowadzenie bloga firmowego

Oczywiście najważniejsza jest treść publikowanych materiałów. Natomiast, aby trafiły one do odbiorców, trzeba zadbać o pozycjonowanie strony i działania SEO. Artykuły mogą być ciekawe i wartościowe, jednak cóż z tego, skoro nikt ich nie przeczyta?

Dobrze prowadzony blog firmowy to taki, który dzięki wartościowym i unikatowym materiałom pozwala na poprawę widoczności witryny internetowej w Google. Dzięki temu szybciej trafisz do odbiorców i potencjalnych klientów.

Czy wiesz, że firmy prowadzące bloga firmowego mają aż o 55% więcej odwiedzin na stronie internetowej niż pozostali? Czy wiesz, że 61% konsumentów na rynku internetowym podejmuje decyzje co do zakupu sugerując się informacjami i recenzjami znalezionymi na blogach?


Blog firmowy a pozycjonowanie strony internetowej

Dobrze prowadzony blog firmowy powinien zawierać wartościowe treści, które zwiększą ruch na twojej stronie internetowej, co pozwoli uzyskać wyższą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

Zanim rozpoczniesz pisanie bloga, zacznij od dokładnej analizy najpopularniejszych dla danej branży fraz kluczowych, które są wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce. Dobrze, gdy uwzględnisz je w planie content marketingu. Publikowane artykuły uwzględniające słowa kluczowe z długiego ogona to jedno z podstawowych działań SEO, które pomagają w pozycjonowaniu strony internetowej. Innymi słowy optymalizacja SEO to działania mające na celu sprawienie, by twoja witryna była częściej odwiedzana przez użytkowników poszukujących konkretnych informacji w internecie i znajdowała się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google.

Samo stworzenie witryny nie jest gwarancją sukcesu. Dopiero gdy link wyświetli się osobie, która poszukuje informacji, będzie mogła kliknąć w niego i zapoznać się z twoimi treściami oraz ofertą. Chodzi o to, by twoja strona wyświetlała się użytkownikom, którzy wpiszą w wyszukiwarce zapytanie związane z twoją branżą, oferowanymi przez ciebie produktami czy usługami.

Jak prowadzenie bloga firmowego wpływa pozycjonowanie strony www

Gogle na podstawie wielu czynników ocenia witrynę i tworzy własny ranking wartościowych stron. Decyduje, które z nich są najbardziej trafne po wpisaniu hasła i które z nich wyświetlić jako pierwsze. Regularnie publikowane materiały zawierające słowa kluczowe dają sygnał wyszukiwarce, że strona jest często aktualizowana, co pomaga w budowaniu jej wysokiej pozycji we wspomnianym rankingu.

Blog firmowy jest również doskonałym miejscem na zamieszczanie artykułów sponsorowanych. Bez nachalnej reklamy promujesz swoje produkty i budujesz świadomość o marce dbając jednocześnie o optymalizację SEO.

W procesie pozycjonowania ważne jest również pozyskiwanie linków zwrotnych prowadzących do twojej strony internetowej. Im więcej wzmianek o danym linku w sieci, tym więcej odwiedzin i wyższa pozycja w Google. Jeśli publikujesz wartościowe treści, ale nie pozyskujesz linków zewnętrznych z dobrych źródeł to istnieje znikoma szansa, by ktoś je odnalazł i je przeczytał. Konkurencja jest ogromna, a działania SEO mają również zadanie, by to właśnie twoje publikacje wyróżniły się na tle pozostałych i stały się atrakcyjne dla wyszukiwarki. W ten sposób zacznie je promować i częściej wyświetlać użytkownikom, a ty odpowiadając na potrzeby klientów zyskujesz ich zaufanie.

Wizerunek eksperta dzięki prowadzeniu bloga firmowego

Publikacje wartościowych i ciekawych wpisów lub artykułów mogą pomóc użytkownikowi w rozwiązaniu jego problemu. Odpowiadając na zadane przez niego pytanie stajesz się wiarygodny w jego oczach. Poznając twoją markę i przekonując się do niej może chętniej wybrać twój produkt stając się twoim klientem. Blog firmowy to miejsce na publikację materiałów będących odpowiedzią na pytania, których internauci poszukują w sieci.

Rzetelne i ciekawe treści mogą sprawić, że użytkownik zatrzyma się przy nich na dłuższą chwilę i będzie do nich wracać. Wiedza zawarta w publikowanych materiałach jest świadectwem twojego zaangażowania i podejścia do branży, w której działasz. Pokazujesz, że interesujesz się tym, co robisz i cały czas jesteś na bieżąco. To daje ci możliwość uzyskania wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Pozwala na to również udział w różnych dyskusjach na tematy związane z branżą prowadzone na forach internetowych, mediach społecznościowych lub innych miejscach w sieci.

Wykazując się obecnością i wiedzą w jak największej liczbie miejsc dbasz o swój wizerunek i zaufanie klientów, co wpływa na pozycję eksperta. Obecność w internecie jest dziś bardzo ważna. Stanowi nieodłączny element skutecznego marketingu i promocji firmy.

Jakie treści publikować na blogu firmowym, czyli co klient chce przeczytać

Wpisy na blogu muszą być przede wszystkim przejrzyste dla odbiorcy. To tylko kilka pierwszych chwil decyduje o tym, czy zdecyduje się go przeczytać. Ważne są akapity oddzielone nagłówkami, wypunktowania, wyliczenia. Tekst musi zawierać wyłącznie najważniejsze informacje. Publikowane treści muszą przede wszystkim być jasne i zrozumiałe dla każdego.

Warto pamiętać, że mogą na nie trafić osoby, które są dobrze zorientowane w temacie, ale też i te, które dopiero poszukują informacji lub robią to z innego powodu np. chcą zrobić komuś prezent. Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących treści zamieszczanych na blogu.

  1. Poradniki pozwalają na to, by w łatwy i przystępny sposób przedstawić pewne rozwiązania lub udzielić konkretnych wskazówek. Można w nich zasugerować jaki produkt sprawdzi się w danej sytuacji. Są to popularne teksty z nagłówkiem „X sposobów na…”, „X wskazówek, by osiągnąć…” itd. Ludzie chętnie klikają w takie nagłówki i czytają treści, gdyż oczekują, że dany artykuł pomoże rozwiązać ich problem. Należy pamiętać, by za chwytliwym nagłówkiem podążała wartościowa treść, która faktycznie pomoże rozwiązać problem użytkownika.
  2. Zaprezentuj się jako ekspert w danej dziedzinie. To, do czego powinieneś dążyć to sytuacja, w której ktoś poszukuje informacji branżowych lub rozbudowanych tekstów na dany temat i pierwszy na myśl przychodzi twój blog.
  3. Twórz takie materiały, które będą wywoływać dyskusję. Zachęcaj swoich odbiorców do aktywności i wypowiedzenia się na dany temat. Dla ciebie oznacza to większy ruch na stronie. W ten sposób więcej zainteresowanych może trafić na twoje publikacje. Nagłówki, które mogą wywoływać dyskusję to np. X kontra Y. Takie zestawienia przyciągną zarówno zwolenników i przeciwników. W ten sposób powstaje obszar do dyskusji. Jeśli w artykule nie zamieścisz kontrowersyjnej opinii, możesz zyskać zaangażowanych odbiorców, których zainteresuje twój blog.
  4. Tworząc treści nie zapominaj o zasadach SEO, które pomogą ci na pozycjonowanie strony.

Jak prowadzić darmowy blog firmowy

Aby skutecznie i efektywnie prowadzić blog firmowy niewątpliwie potrzebne jest zaangażowanie i dodatkowy czas, który należy mu poświęcić. Jeśli prowadzisz firmę, to oczywiste jest, że masz sporo innych obowiązków związanych z działalnością. Gdybyś chciał jeszcze samodzielnie pisać i publikować ciekawe i wartościowe wpisy na bloga, to w końcu mogłoby ci tego czasu zabraknąć. W takim przypadku dobrze jest zlecić to zadanie pracownikowi, który będzie się tym zajmował, czyli copywritera. Jednak to dodatkowy koszt, a my mówimy, że prowadzenie bloga możliwe jest praktycznie za darmo, więc jak to możliwe?

Sformułowanie „za darmo” jest w tym przypadku trochę przewrotne, gdyż aby blog spełniał wszystkie swoje niezbędne warunki profesjonalnego i był faktycznie skuteczny, nie może być darmowy. Trzeba w niego zainwestować, to jasne. Jednak zastanówmy się, czy można w jakiś sposób obniżyć koszty płacy zatrudnionego pracownika zajmującego się prowadzeniem bloga firmowego? Jak to możliwe aby zatrudnić pracownika i nie ponosić kosztów jego wynagrodzenia.

Owszem, mowa tu o osobach niepełnosprawnych, którzy często są bardzo dobrymi i rzetelnymi pracownikami. Być może myślisz teraz, jak to? Mojego bloga miałaby prowadzić osoba niepełnosprawna?

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej do prowadzenia bloga firmowego

Istnieje mnóstwo stereotypów związanych z pracownikami niepełnosprawnymi. Najczęściej powtarzany to taki, że są mniej wydajni ze względu na częste zwolnienia lekarskie. Nasza wieloletnia praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej.  To bardzo często specjaliści w swojej dziedzinie. Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego to obopólne korzyści.

Zatrudniając pracownika niepełnosprawnego możesz obniżyć jego koszty płacy dzięki dofinansowaniu do wynagrodzenia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo jeśli masz większą firmę, czyli zatrudniającą powyżej 25 pracowników, możesz również wyeliminować z miesięcznych kosztów obowiązkową wpłatę na PFRON.

Firmy zatrudniające co najmniej 25 pracowników na pełny etat i nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% muszą dokonywać comiesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jej wysokość stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia w poprzedzającym kwartale i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością (6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Osiągając wskaźnik zatrudnienia 6% jako pracodawca jesteś nie tylko zwolniony z wpłaty na PFRON, ale również masz możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia aż do 75% kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego.

Firmy małe, czyli zatrudniające mniej niż 25 pracowników nie są zobowiązane do wpłaty na PFRON i nie muszą osiągać wskaźnika 6%, aby otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w wysokości nawet 3.150 zł miesięcznie.

Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego

Przeanalizujmy teraz, ile będzie kosztowało prowadzenie bloga firmowego, jeśli zatrudnisz pracownika niepełnosprawnego.

Dla przykładu przyjmijmy, że jesteś firmą zatrudniającą 100 pracowników. Aby uzyskać wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% należy zatrudnić 6 pracowników z orzeczeniem. Jeśli tego nie zrobisz, to co miesiąc dokonujesz wpłaty do PFRON za każdego brakującego pracownika niepełnosprawnego w wysokości ponad 2.200 zł miesięcznie.

Oznacza to, że jeśli zatrudnisz przykładowo 3 pracowników niepełnosprawnych, do osiągnięcia wskaźnika 6% brakuje 3 etatów, więc płacisz do PFRON 3 x 2.200 zł miesięcznie, jeśli zatrudnisz 4 pracowników niepełnosprawnych, do osiągnięcia wskaźnika 6% brakuje 2 etatów, więc płacisz 2 x 2.200 zł miesięcznie.

Zatrudniając pracownika niepełnosprawnego ze schorzeniem szczególnie utrudniającym wykonywanie pracę, do których należą przykładowo osoby niedowidzące, możesz jeden etat liczyć potrójnie a nawet poczwórnie, jeżeli pracownik posiada znaczny stopień niepełnosprawności.

Dokładną kwotę obniżenia wpłaty PFRON, wynikającą z zatrudnienia osób niepełnosprawnych możesz obliczyć przy pomocy naszego kalkulatora PFRON.


Wspominaliśmy już w poprzednim akapicie. Prowadząc małą firmą zatrudniającą poniżej 25 pracowników lub będąc dużą zatrudniającą ponad 25 pracowników i osiągając 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, możesz ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego z PFRON, które pokryje aż do 75% jego kosztów płacy. Oznacza to, że w tym przypadku twój miesięczny koszt prowadzenia bloga firmowego wyniesie 25% kosztów płacy zatrudnionego pracownika.

Blog firmowy za darmo, podsumowanie

Prowadzenie bloga firmowego niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jest ważnym elementem strategii marketingowej firmy. Obecność w sieci daje możliwość budowania świadomości o marce oraz pozytywnych relacji z klientami. Publikowanie wysokiej jakości tekstów sprawia, że  budujesz wizerunek eksperta w danej dziedzinie i zdobywasz zaufanie odbiorców, którzy dzięki twoim materiałom mogą rozwiązać swój problem i będą chętnie wracać na stronę.

Treści publikowane na blogu firmowym pomagają pozycjonować stronę internetową i wspierają działania SEO, dzięki czemu adres witryny twojej firmy pojawi wyżej w wynikach wyszukiwania Google i zwiększysz zasięg swojej oferty. Nie musisz sam prowadzić bloga firmowego. Z uwagi na to, że wymaga to czasu, zaangażowania i odpowiednich umiejętności, warto zlecić to specjaliście.

Zatrudniając w tym celu osobę niepełnosprawną możesz dodatkowo obniżyć koszty płacy otrzymując dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Ponadto, jeśli prowadzisz firmę zatrudniającą co najmniej 25 pracowników, to dzięki zatrudnieniu osoby z orzeczeniem, obniżysz lub wyeliminujesz ze swoich comiesięcznych kosztów wpłatę na PFRON.

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to doskonałe rozwiązanie. Niesie za sobą obopólne korzyści. Ty zyskujesz skuteczną promocję firmy i nowych klientów oraz przyczyniasz się do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych a przy okazji też obniżasz koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Pracownik z kolei zyskuje zatrudnienie i ciekawą pracę, która daje mu możliwość dalszego rozwoju zawodowego.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.


Przykłady blogów firmowych


blog allegro inspiruje
Blog Allegro inspiruje, prowadzenie bloga firmowego
Blog dofinansowanie PFRON windy schodowe
Blog dofinansowanie PFRON windy schodowe
Blog Ifirma - wpłaty na PFRON
Blog Ifirma – wpłaty na PFRON
Prowadzenie bloga firmowego za darmo - tak, to możliwe
Blog Gofin – wszystko obniżeniu wpłat na PFRON

Blog firmowy, jak go prowadzić poradnikiJakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego?

prowadzenie bloga firmowego

Prowadzenie bloga firmowego pomaga budować relacje z klientami, tworzyć zaufanie i ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych. Dodatkowo blog ma wpływ na budowanie bazy mailingowej, kreowanie wizerunku eksperta w branży bądź poznania opinii Klientów.

Dlaczego warto prowadzić bloga firmowego?

prowadzenie bloga firmowego

Prowadzenie bloga firmowego jest dodatkowym sposobem na budowanie relacji z klientami. Sposób komunikacji w ten sposób daje możliwość przedstawienia produktów i usług firmy w interesujący sposób.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.