Podatek od kupna samochodu dla niepełnosprawnych. Czym jest PCC i kiedy osoba niepełnosprawna jest z niego zwolniona?

utworzone przez | 5, 09, 2023 | Porady dla osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Kupno auta wiąże się z obowiązkiem opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek od kupna samochodu dla niepełnosprawnych nie dotyczy niektórych grup osób, jeżeli spełnią określone warunki. Jak wyglądają przepisy w tym zakresie, stosowane wobec osób niepełnosprawnych?

W poniższym artykule opowiadamy, czym jest podatek PCC, kto go opłaca, a kto jest z niego zwolniony przy zakupie samochodu oraz ile on wynosi. Wskazujemy również, kiedy osoba niepełnosprawna nie dokonuje opłaty i co musi w tym celu zrobić.podatek od kupna samochodu dla niepełnosprawnych
Jaki podatek od kupna samochodu dla niepełnosprawnych [fragment auta stojący na kalkulatorze]?

Jaki podatek od kupna samochodów?

Zakup samochodu wiąże się w niektórych przypadkach z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC). Jest to rodzaj podatku, który należy opłacić przy zawarciu niektórych umów. Przykładowo:

 • umowy kupna i sprzedaży,
 • pożyczki,
 • lub darowizny.

PCC należy opłacić do 14 dni od daty dokonania transakcji.

Podatek przy  zakupie auta – od czego zależy?

Paradoksalnie płacąc za auto, jednocześnie zwiększamy swój majątek. W związku z tym istnieje obowiązek opłacenia podatku od wzbogacenia się, czyli inaczej podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy oraz jego wysokość powstaje w zależności od kilku czynników. Ważne są:

 1. osoba, od której kupujący nabywa auto (czy jest to osoba prywatna, czy komis samochodowy),
 2. czy jest to nowe auto, czy używane,
 3. wartość rynkowa zakupionego auta,
 4. miejsce zakupu samochodu (czy w kraju, czy za granicą).

Podatek od kupna samochodu – ile wynosi?

W 2023 roku PCC przy zakupie samochodu wynosi 2% od wartości pojazdu.

To istotna kwestia, ponieważ przy jego obliczaniu należy brać pod uwagę wartość rynkową, a nie cenę zawartą na umowie. W związku z tym zaniżanie ceny nie wpłynie na wysokość opłaty podatkowej.

Opłata skarbowa za samochód – jak obliczyć ją poprawnie?

Podatek od kupna samochodu zależy od wartości rynkowej samochodu i wynosi 2%. Obliczając wartość rynkową, należy wziąć pod uwagę:

 • markę samochodu,
 • typ,
 • model,
 • rok produkcji,
 • miejscowość i data zakupu pojazdu.

Przykład

Pan Karol z Poznania kupił samochód od mieszkańca Piły. Zapłacił 16 000 zł. Gdyby takie samo auto zakupił w swoim mieście, mógłby zapłacić nawet 1000 zł więcej. Jednak kupując auto w Pile, wziął pod uwagę wartość rynkową z tego miasta. W takim przypadku PCC wynosi 2% od 16 000 zł.

Kiedy opłata skarbowa zakup do auta obowiązuje?

Nie zawsze istnieje obowiązek podatku PCC. Istnieją bowiem okoliczności, w których kupujący jest z niego zwolniony.

Niemniej wpłatę podatku PCC należy uiścić, jeśli zakupiony samochód pochodzi od podmiotów niezarejestrowanych jako płatnicy VAT. Oznacza to, że podatek od nabycia samochodu będzie wymagany, jeśli używany pojazd jest zakupiony od osoby prywatnej. Podatek PCC dotyczy czynności cywilnoprawnych, takich jak umowy kupna-sprzedaży, zawierane na terenie Polski.

Podatek PCC nie dotyczy osób, które przeprowadziły transakcję na podstawie faktury oraz w sytuacji zakupu pojazdów za granicą. W sytuacji nabywania auta bezpośrednio z salonu również nie ma  konieczności regulowania oddzielnego podatku. Opłata VAT zostanie zawarta w koszcie nowego samochodu.


Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych.

🔸 Czy niepełnosprawni mogą zdobyć prawo jazdy?
🔸 Skąd dostać dofinansowanie do prawa jazdy?
🔸 Jak przystosować auto dla niepełnosprawnego pasażera?
🔸 Jaki powinien być samochód dla niepełnosprawnych ruchowo?

W witrynie agencji pracy dla niepełnosprawnych My Wspieramy odnajdziesz liczne poradniki i artykuły przybliżające wiedzę na temat praw, wsparcia i możliwości osób z dysfunkcjami. Zapraszamy!


Tanie samochody do 1000 zł – czy trzeba opłacić PCC?

Wiele osób niepełnosprawnych, które nie są zwolnione z podatku PCC, kupuje tanie auta. Powinni oni pamiętać, że jeżeli kupujący nabywa auto o wartości nie większej niż 1000 zł, to nie ma obowiązku opłacenia podatku PCC. Musi być to jednak wartość rynkowa, a nie cena, którą zapłacił.

Przykład

Jeżeli pan Karol kupił samochód za 1000 zł, natomiast jego wartość rynkowa to 2000 zł, to musi zapłacić PCC. Jego wysokość oblicza od kwoty 2000 zł. Nie ma znaczenia, że przy zakupie otrzymał rabat.

Jednocześnie zaniżanie wartości pojazdu w celu zmniejszenia wysokości podatku PCC jest bezsensowne. Pracownicy skarbowi mają dostęp do specjalnych tabel statystycznych, które służą do weryfikowania podanej w umowie wartości samochodu. Jeśli organ skarbowy stwierdzi, że podatek od kupna samochodu został celowo obniżony, nakaże wyrównać brakującą sumy i zapłacić odsetki karne.

Kupujący natomiast ma prawo nie zgodzić się z wyceną wartości pojazdu, wraz z kwotą PCC, którą przedstawia Urząd Skarbowy. W takiej sytuacji może powierzyć przeprowadzenie wyceny rzeczoznawcy. Jeśli jednak oszacowana przez rzeczoznawcę wartość rynkowa auta różni się od kwoty podanej przez podatnika o więcej niż 33%, to jest on zobowiązany do poniesienia kosztów za opinie, która może wynieść kilkaset złotych.

Podatek zakup samochodu – czy osoba niepełnosprawna jest zwolniona z PCC?

Zgodnie z ustawą o PCC zwolnienie od podatku za kupno auta dotyczy:

 1. osób, które kupiły nowy samochód w salonie, ponieważ w jego cenie uwzględniony jest podatek VAT,
 2. osób, które kupiły samochód za granicą i płacą podatek akcyzowy,
 3. niektórych osób niepełnosprawnych.
zwolnienie od podatku
Zwolnienie od podatku PCC od kupna samochodu dla niepełnosprawnych [dłoń trzymająca lupę nad kartkami w segregatorze].

Podatek od kupna auta – zwolnienie osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne kupując samochód mogą być zwolnione z podatku PCC. Jest tak, gdy legitymują się:

 • orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
 • orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności, które musi być związane z ograniczeniami ruchowymi. Ograniczenia te mogą być spowodowane schorzeniami neurologicznymi lub uszkodzeniami narządu ruchu.

Warunkiem zwolnienia z PCC przez osobę niepełnosprawną jest to, że musi ona zakupić auto na własny użytek. Oznacza to, że pojazd musi wprowadzać ułatwienia w jej codziennym funkcjonowaniu. Przykładowo, będzie nim dojeżdżać do pracy bądź na rehabilitację, która jest niezbędna do zachowania sprawności fizycznej.

Zwolnienie z podatku od kupna samochodu dla niepełnosprawnych dotyczy tylko zakupu auta osobowego. Oznacza to, że zakup samochodu ciężarowego przez osobę z niepełnosprawnością nie jest podstawą do uznania zwolnienia z opłaty PCC.

Formularz PCC 3, co to jest i czy wypełnia go osoba niepełnosprawna?

Jeżeli osoba niepełnosprawna jest właścicielem samochodu, nie ma obowiązku składać formularza. Bywa jednak tak, że napotyka ona trudności przykładowo z rejestracją pojazdu i Urząd Komunikacji odsyła do Urzędu Skarbowego w celu potwierdzenia stanu faktycznego.

Finalnie osoba niepełnosprawna bardzo często, niejako wbrew przepisom, musi zjawić się w Urzędzie Skarbowym, by złożyć formularz PCC – 3. Wypełnia wymagane dane i przedstawia orzeczenie, które jest podstawą do uznania zwolnienia z podatku PCC przez Urząd Komunikacji.  

Aby móc dopełnić formalności lub uregulować podatek od kupna samochodu konieczne jest wypełnienie formularza PCC-3. Należy zawrzeć tam informacje takie jak:

 • numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer PESEL,
 • szczegółowy opis pojazdu,
 • nazwa marki,
 • model,
 • numer nadwozia,
 • rok produkcji,
 • przebieg
 • oraz obliczona suma podatku.

Osoba podlegająca opodatkowaniu uzupełnia pola oznaczone jako A, B, C, D, H, a w przypadku wielu nabywców również pole G.

Podatek za samochód kupiony we współwłasności z osobą niepełnosprawną

Zgodnie z przepisami zakup samochodu osobowego przez osobę niepełnosprawną, jako współwłaściciela wraz z osobą pełnosprawną nie wpływa na utratę zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych dla osoby niepełnosprawnej. Niemniej jednak konieczne jest spełnienie wszystkich wymogów przewidzianych dla tego zwolnienia.

Trzeba liczyć się z tym, że w takiej sytuacji to drugi współwłaściciel poniesie obowiązek zapłaty podatku PCC w pełnej wysokości.

Podsumowanie

Podatek od kupna samochodu płaci osoba, która zakupi używane auto od osoby prywatnej, która nie jest podatnikiem VAT. Opłata wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu.

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, lub lekkim stopniu, który wynika ze schorzeń narządu ruchu, jest zwolniona z opłaty podatku PCC od wartości nabytego auta.

Mimo braku konieczności składania formularza PCC 3 bywa, że osoba niepełnosprawna musi jednak to zrobić. Po przedstawieniu orzeczenia w US potwierdza swoje uprawnienia do uzyskania zwolnienia z podatku. Jeżeli auto kupuje we współwłasności z osobą, która nie jest niepełnosprawna, wtedy obowiązek podatkowy ciąży na drugim właścicielu.


Umowa kupna-sprzedaży samochodu, rejestracja auta i podatek PCC.

Jak PCC opłacić przez Internet?

Kupujący samochód osobowy, który nie jest zwolniony z opodatkowania powinien wypełnić druk PCC-3. Uzupełniony formularz PCC-3 musi dostarczyć do centrum obsługi w Urzędzie Skarbowym. Zrobić może to osobiście lub wysłać pocztą. Od jakiegoś czasu jest możliwość przesyłania formularza drogą elektroniczną. Podatek PCC można zapłacić w kasie urzędu, w siedzibie zamieszkania lub wykonać przelew na konto Urzędu Skarbowego. Numer konta, na który należy dokonać płatności, podaje Urząd Skarbowy.

Czy trzeba płacić podatek od kupna samochodu dla niepełnosprawnych?

Niektóre osoby z niepełnosprawnością są zwolnione z opłaty podatku PCC od kupna samochodu. Podatku tego nie płacą obligatoryjnie osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym. Osoby posiadające lekki stopień niepełnosprawności nie zapłacą tego podatku, tylko i wyłącznie, wtedy gdy niepełnosprawność dotyczy ich narządu ruchu.

Ile wynosi podatek od kupna samochodu przez niepełnosprawnych?

Osoby z niepełnosprawnością, które nie są uprawnione do zwolnienia z podatku od zakupu samochodu, zapłacą tak jak osoby pełnosprawne, 2% wartości zakupionego auta.

Kiedy trzeba zapłacić podatek PCC od zakupu samochodu?

Podatek od zakupu samochodu obowiązuje w sytuacji, gdy transakcja przebiegła w ramach umowy kupna-sprzedaży i sprzedający nie jest płatnikiem VAT. Ponadto kupujący nie jest zwolniony z opłaty podatku od umów cywilnoprawnych.

Czy niepełnosprawny współwłaściciel samochodu płaci podatek PCC?

Jeżeli osoba niepełnosprawna posiada odpowiednie orzeczenie i kupuje auto w ramach współwłasności z pełnosprawnym współwłaścicielem, jest także zwolniona z opłacania podatku od kupna samochodu dla niepełnosprawnych.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *