Praca sprzątanie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – dla kogo jest i na czym polega?

utworzone przez | 9, 10, 2022 | Porady dla osób niepełnosprawnych, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Ofert pracy przy sprzątaniu możemy znaleźć mnóstwo w Internecie. Istnieje przekonanie, że jest to sposób na szybki i łatwy zarobek. To jednak nie jest tak oczywiste. Sprzątanie to dość wymagająca praca. Bardzo dokładnie oceniane są jej efekty i z łatwością można sprawdzić, jak i ile zadań zostało wykonane. Może to być dla niektórych zarówno wadą, jak i zaletą w pracy przy sprzątaniu. Wiele osób czuje się bardzo dobrze w roli pracownika utrzymania czystości. Jest to dla nich idealne zajęcie.

Czytając artykuł „Praca sprzątanie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności”, dowiesz się, kto sprawdzi się na stanowisku pracownika sprzątającego? Opowiemy, czym może zajmować się osoba niepełnosprawna przy sprzątaniu oraz podamy dane dotyczące zarobków pracowników niepełnosprawnych, na jakie mogą liczyć, podejmując tę pracę. Zachęcimy do rejestracji w naszej agencji, abyś szybko i bez problemów zaczął pracę u pewnego pracodawcy.Zatrudnienie niepełnosprawnych przy sprzątaniu

Zapotrzebowanie na kompleksowe sprzątanie oferowane przez profesjonalistów stale wzrasta. Wiele firm sprzątających jest otwartych na pracowników z orzeczeniem, dlatego naprawdę duża grupa osób niepełnosprawnych znajduje w nich zatrudnienie. Usługi sprzątania wykonują osoby niepełnosprawne z różnymi schorzeniami i stopniem niepełnosprawności. Pracodawcy często sięgają po pracowników z najtrudniejszymi niepełnosprawnościami związanymi ze schorzeniami specjalnymi.

Dla wielu być może to nie jest wymarzona praca. Sprzątanie to jednak ogromna szansa tych dla osób, które z racji dysfunkcji nie mogły zdobyć wykształcenia lub nie mogą być zatrudnione na innych stanowiskach.

Co trzeba wiedzieć, rozpoczynając pracę przy sprzątaniu?

Sprzątanie to nie tylko odkurzanie czy mycie podłogi. Lista zadań dla pracownika sprzątającego jest długa. Oczywiście zależy od miejsca zatrudnienia i rodzaju przydzielonych zadań.

Dziś zawód ten zyskał na znaczeniu. Ostatnie lata zmieniły podejście. Aktualnie często wymagana jest czystość na poziomie medycznym. Konieczna jest częsta dezynfekcja w wielu miejscach handlowych, usługowych, czy gastronomicznych. Oznacza to, że stanowisk pracy dla osób sprzątających pojawia się  jeszcze więcej.

praca sprzątanie
Praca sprzątanie dla osób niepełnosprawnych.

Sprzątanie – miejsca pracy

Warto zaznaczyć, że jest to praca fizyczna i czasem bardzo wyczerpująca. Głównym zadaniem pracownika sprzątającego jest dbanie o czystość, porządek i wygląd pomieszczeń.

Będąc pracownikiem sprzątającym, możesz wykonywać swoje obowiązki przykładowo:

 • w biurze,
 • w obiektach handlowych,
 • w gabinetach usługowych,
 • w ośrodkach zdrowia i opieki medycznej,
 • w hotelu,
 • a także w domu prywatnym.

Sprzątanie praca niewymagająca, czy pełna wyzwań

Niestety nadal praca wykonywana przez osoby sprzątające ma niski status społeczny. Tymczasem firmy sprzątające rozwijają się i wzbogacają świadczone usługi o nowoczesne technologie i specjalistyczne środki czyszczące. Zwiększają również wymagania od swoich kandydatów do pracy. Często prócz wcześniejszego doświadczenia w zawodzie liczy się: wykształcenie, które powinno być minimum średnie, a także znajomość języków obcych w zależności od miejsca wykonywania obowiązków. Dotyczy taki wymóg szczególnie personelu sprzątającego w hotelach, biurach międzynarodowych, lotniskach, czy uzdrowiskach.

Profesjonalny serwis sprzątający a wymogi wobec pracowników z orzeczeniem

Chcąc podjąć pracę przy sprzątaniu dobrze, jeśli będziesz znać specyfikę zastosowania różnych urządzeń sprzątających i czyszczących. Ułatwią ci one  pracę. Musisz nauczyć się zastosowania specjalistycznych płynów chemicznych służących do czyszczenia różnych powierzchni lub dezynfekcji.

Pracownik firmy sprzątającej w pracy powinien używać odzieży ochronnej. Zwykle niezbędne są fartuch, rękawiczki i obuwie ochronne. Pracownik niepełnosprawny musi nauczyć się posługiwać się narzędziami.

Warto dodać, że sprzątanie to nie zawsze praca, którą będziesz wykonywać w jednym miejscu. Bywa tak, że pracownik sprzątający posiada kilka miejsc pracy. Każdego dnia wykonuje swoje zadania w innym miejscu. Może zdarzyć się tak, że zmienia je nawet kilka razy w ciągu dnia.

Sprzątanie praca a cechy osobowościowe pracowników

Osoba, która chce rozpocząć pracę przy sprzątaniu, mimo iż nie musi posiadać szczególnych kwalifikacji, to jednak powinna mieć określone cechy. Oczywiście powinna lubić też to robić. Pozwoli to czerpać przyjemność z wykonywanej pracy, co jest tak naprawdę bardzo ważne.

Aby więc znaleźć pracę przy sprzątaniu, nie musisz kończyć specjalnych kursów lub szkoleń. Bardziej na tym stanowisku liczą się konkretne cechy charakteru. Są to przede wszystkim: dokładność, rzetelność, punktualność, uczciwość. Pracownik sprzątający powinien być chętny do pracy i zaangażowany oraz powinien wywiązywać się z powierzonych mu zadań. Jest to bardzo ważne, ponieważ z pewnością żaden klient nie będzie zadowolony z niedokładnie odkurzonych kątów lub niedokładnie umytej toalety w pokoju hotelowym. Zadowolony klient to najlepsza wizytówka pracowników sprzątających.

Czym zajmują się firmy sprzątające i porządkowe?

Działalność firm sprzątających obejmuje głównie:

 • dbanie o czystość i porządek w biurach, punktach handlowych lub obiektach opieki zdrowotnej,
 • dezynfekcję w miejscach publicznych,
 • porządkowanie terenów,
 • sprzątanie po remontach,
 • wywóz śmieci lub gruzu,
 • wywóz mebli,
 • czyszczenie dywanów, kanap lub innych powierzchni w domach prywatnych,
 • sprzątanie obiektów gastronomicznych.

Sprzątanie, jako branża usługowa rozwija się tak, jak inne dziedziny. Firmy sprzątające cały czas udoskonalają swoją ofertę i wykorzystują nowoczesny sprzęt oraz specjalistyczne środki chemiczne ułatwiające oczyszczanie różnych powierzchni.

Jak wygląda praca zespołu pracowników niepełnosprawnych przy sprzątaniu?

Większe firmy sprzątające tworzą całe zespoły pracowników sprzątających, które są oddelegowywane do pracy w określonym miejscu. Może być to przykładowo punkt handlowy lub biura. Nad pracą zespołu czuwa koordynator. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne łatwiej radzą sobie z zadaniami. Zazwyczaj grupa złożona jest z kilku osób wzajemnie się uzupełniających.

Pracownik zatrudniony w firmie sprzątającej wykonując swoje obowiązki, korzysta ze specjalistycznych urządzeń sprzątających. Takie duże automaty sprzątające mogą obsługiwać nawet osoby niepełnosprawne ruchowo. Inne urządzenia, do których należą przykładowo: odkurzacze, automatyczne szczotki, urządzenia piorące i czyszczące dywany itp., w swej obsłudze nie są skomplikowane nawet dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W pracy przy sprzątaniu każdy pracownik korzysta również z płynów i środków czyszczących. W trakcie pracy jest ubrany w strój roboczy, który składa się przede wszystkim z fartucha i jednorazowych rękawiczek ochronnych. Czasem, jeśli tego wymaga miejsce wykonywania pracy, zakłada obuwie ochronne.

Zakres obowiązków pracownika sprzątającego z orzeczeniem

Jeśli podejmiesz pracę przy sprzątaniu, to twoje obowiązki na tym stanowisku będą różnić się od miejsca, w którym będziesz zatrudniony. Główne zajęcia pracownika sprzątającego, jakie możemy wyróżnić: mycie podłogi, odkurzanie, ścieranie kurzy, opróżnianie koszy na śmieci, mycie okien, mycie naczyń oraz dbanie o ogólny porządek i wygląd pomieszczeń. Istotną częścią pracy jest dbałość o czystość łazienek.

Sprzątanie biur — serwis sprzątający — obowiązki

Sprzątając w biurze, będziesz przede wszystkim zajmować się ścieraniem kurzy z półek i biurek. Mycie podłóg, odkurzanie wykładzin to kolejne zadanie. Oczywiście będziesz musiał zająć się opróżnianiem koszy na śmieci. Istotną częścią obowiązków jest utrzymanie porządku w toaletach. Najłatwiejsza, zwykle końcowa część pracy to uzupełnienie mydła i papieru toaletowego w łazience, a czasem także podlanie kwiatów. Cyklicznie w biurach odbywa się mycie okien.

Sprzątanie hoteli – praca dla niepełnosprawnych

Podobne czynności, które sprzątaczka wykonuje w biurach, realizuje w hotelach. Tutaj jednak pojawiają się dodatkowe zadania. Sprzątając w hotelu, będziesz musiał: wymieniać pościel, odkurzać dywany, wymieniać ręczniki, uzupełniać mydło i płyny do kąpieli, czyścić lodówki, myć naczynia. Ogólnie dbać o czystość i porządek w pokojach odwiedzanych przez gości oraz w ciągach komunikacyjnych, czyli korytarzach, holach i schodach.
Sprzątanie w hotelach to praca dla osób dokładnych. Sprawność fizyczna w tym przypadku odgrywa sporą rolę. Dla osób z innymi niepełnosprawnościami sprzątanie hotelach może być całkiem dobrym rozwiązaniem.

Praca — sprzątanie domów prywatnych i mieszkań

Sprzątanie mieszkań i domów jest trudniejsze z uwagi na wielość sprzętów, materiałów i zakamarków na niewielkiej przestrzeni. Znajdziesz tu zarówno dywany, podłogi drewniane, panele, jak i posadzki wyłożone płytkami. Wszystkie powierzchnie wymagają innych środków czyszczących. Tkaniny obiciowe, zasłony, obrusy to różne sposoby dbania o ich czystość. W domach sprzątanie kuchni i urządzeń kuchennych to istotna część zadań. Zleceniodawca może chcieć, aby osoba sprzątająca robiła pranie i układała odzież.
Z uwagi na zakres czynności sprzątanie mieszkania to praca fizyczna. Sprzątanie w tego rodzaju pomieszczeniach bywa zbyt trudne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Sprzątanie praca w galeriach, obiektach handlowych i halach

Miejsca, gdzie są duże przestrzenie, używa się duże automaty czyszczące. Radzą sobie z nimi nawet osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu znacznym. Istotną częścią zadań w takich miejscach jest uważność na klientów i personel. Osoby sprzątające w takich miejscach, jeśli mają dyżur w czasie godzin pracy obiektu, muszą być ostrożne. 


Szorowarka — narzędzie pracy osoby sprzątającej.

Praca — sprzątanie a zakres obowiązków

Zakres obowiązków zwykle ustala firma sprzątająca, w której jesteś zatrudniony. Ty otrzymujesz od koordynatora harmonogram czym i kiedy masz się zająć. Wszelkie odstępstwa od harmonogramu trzeba ustalać na bieżąco. Na nagłe zdarzenia typu rozlanie płynów w miejscach, gdzie są ludzie, trzeba reagować błyskawicznie.

Inaczej, gdy Twoim zleceniodawcą jest osoba prywatna. Podejmując zlecenie, sam ustalasz zakres obowiązków i konkretną listę zadań do wykonania. Pozwala to w prosty sposób rozliczyć się z wykonanej pracy.

Należy tu wspomnieć, że sprzątanie miejsc publicznych znacznie różni się od sprzątania w domach prywatnych. W tych drugich pojawia się więcej drobnych zadań do wykonania, jest więcej mebli, zakamarków, w których gromadzi się brud. Mogą występować rozmaite ozdoby, które również trzeba oczyścić, ale jednocześnie uważać, by ich nie uszkodzić. W miejscach publicznych natomiast najistotniejsze jest usunięcie brudu z podłogi i przedmiotów, które są używane i dotykane przez ludzi, czyli stoliki, pułki sklepowe, koszyki zakupowe itp.

Jakie są zarobki pracownika sprzątającego z orzeczeniem?

Pracą przy sprzątaniu możesz zająć się zarówno dorywczo, jak i na pełny etat. Twoje zarobki będą przede wszystkim od tego zależeć. Zależą one jednak także od wielkości miasta, Twojego doświadczenia w zawodzie, ilości obowiązków oraz ewentualnie od tego, czy będziesz posiadać własne środki czyszczące. Możesz być zatrudniony u jednego bądź więcej pracodawców i możesz sprzątać w kilku miejscach.

Na początku zatrudnienia najczęściej oferowana jest najniższa krajowa. Natomiast z czasem, pracując przy sprzątaniu, można otrzymać wynagrodzenie w wysokości nawet do 4500 zł brutto.

Inaczej kształtują się dochody osób sprzątających bez zatrudnienia w profesjonalnych firmach sprzątających. Dochody z prywatnych zleceń są dużo wyższe, nawet do 50 zł na godzinę. Jednak w tym przypadku osoba nie podlega prawom pracowniczym, ubezpieczeniom. Ryzykuje, gdy zdarzy się wypadek przy pracy. Dochody także nie są stałe.

Sprzątanie praca dla osób niepełnosprawnych — firma sprzątająca, czy własna działalność gospodarcza?

Możesz również zdecydować się na prowadzenie własnego biznesu i samodzielnie poszukiwać zleceń dotyczących sprzątania. Daje ci to możliwość większych zarobków, natomiast wymaga od Ciebie więcej pracy i odpowiedzialności za ciągłość zleceń. W takiej sytuacji to ty ustalasz ilość godzin w ciągu dnia i miejsce wykonywania swoich zadań. Masz możliwość dopasowania ich w ten sposób, aby nie musieć za bardzo przemieszczać się po mieście w ciągu dnia, od jednego zleceniodawcy do drugiego. Pozwoli to nie tracić zbyt dużo cennego czasu. Więcej zleceniodawców oznacza wyższe zarobki. Prowadząc działalność gospodarczą, musisz zadbać o rozliczenia podatku, rozliczenia z ZUS i wszelkie ubezpieczenia.

Natomiast zatrudnienie w firmie sprzątającej zapewnia ciągłość zleceń i korzystne warunki pracy. Pracownikom z orzeczeniem najczęściej oferowana jest umowa o pracę, co daje możliwość korzystania z przysługujących dodatkowych uprawnień pracowniczych, które przysługują osobom niepełnosprawnym.

Biznes dla niepełnosprawnych - sprzątanie
Biznes dla niepełnosprawnych — sprzątanie.

Oferty pracy – sprzątanie dla osób niepełnosprawnych z My Wspieramy

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i szukasz oferty pracy przy sprzątaniu, dobrą decyzją jest skorzystanie z usług agencji pracy dedykowanej osobom niepełnosprawnym. Wsparcie takiej agencji od momentu rekrutacji i doboru odpowiedniego pracodawcy poprzez nadzór w trakcie zatrudnienia daje pewność osobie niepełnosprawnej ochrony.
Dlatego, zamiast poszukiwać pracy samodzielnie, skorzystaj z pomocy naszej agencji My Wspieramy. Zarejestruj się. Na bieżąco mamy oferty pracy dla osób niepełnosprawnych przy sprzątaniu. Z nami stałą pracę zyskasz szybko i u pewnego pracodawcy.

Praca sprzątanie z orzeczeniem o niepełnosprawności – podsumowanie

Sprzątanie to praca, którą możemy bardzo szybko znaleźć. Nie każdy sprawdzi się na tym stanowisku. Zwykle nie jest wymagane od kandydata do takiej pracy ukończenie kursów czy szkoleń. Ważniejszą rolę odgrywają predyspozycje oraz duże znaczenie mają cechy osobowości pracownika. Niezależnie, czy posiada on orzeczenie, czy jest zdrowy. Cechy te, to przede wszystkim: dokładność, rzetelność, zaangażowanie i chęć do pracy.

Mnóstwo ofert profesjonalnych firm sprzątających jest kierowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych. Firmy sprzątające celowo tworzą stanowiska dla pracowników z orzeczeniem. Oferują im stabilne zatrudnienie w formie umowy o pracę. To daje osobie niepełnosprawnej korzystne warunki i stabilne zatrudnienie.

Sprzątanie to praca fizyczna. Czasem wymaga ogromnego zaangażowania w wykonywanych obowiązkach. Należy o tym pamiętać, gdyż wyraźnie widoczne są końcowe efekty sprzątania. Nie da się ukryć niedokładnie odkurzonych kątów lub niedokładnie startego biurka. Pracodawca może z łatwością zorientować się, jak pracownik sprzątający przykłada się do wykonania swoich zadań.

Pracownik sprzątający w swojej pracy korzysta ze specjalistycznych urządzeń sprzątających i chemicznych  środków czyszczących. Usprawnia to jego pracę i sprawia, że może w szybszy sposób wykonać swoje zadania.

Sprzątanie to praca, którą często wykonuje się w różnych miejscach. Bywa, że pracownik sprzątający każdego dnia wykonuje swoje obowiązki, gdzie indziej, a nawet zmienia miejsce pracy w ciągu dnia.

Decydując się na pracę przy sprzątaniu, możesz spodziewać się, iż na początku umowy jest oferowana najniższa krajowa. Wraz z doświadczeniem zarobki mogą być sporo wyższe. Zarobki zależą również od tego, czy pracownik sprzątający będzie wykonywał swoje zadania dorywczo, czy na pełny etat, oraz od miejsca wykonywanej pracy.


Czy osoba niepełnosprawna może pracować przy sprzątaniu?

Jeśli osoba niepełnosprawna ma predyspozycje, może pracować w firmie sprzątającej. W zależności od miejsca pracy istotną rolę odgrywa kondycja i sprawność ruchowa. Niepełnosprawni fizycznie mogą bez trudu obsługiwać automaty czyszcząco-myjące.

Ile zarabia się w firmie sprzątającej?

Osoby bez doświadczenia zarabiają najniższą krajową. Wraz z doświadczeniem wzrasta wynagrodzenie. Zależy ono od zakresu obowiązków, miejsca pracy, regionu/miasta i konkurencyjności firmy sprzątającej.

Gdzie osoba niepełnosprawna znajdzie oferty pracy – sprzątanie?

Oferty pracy dla niepełnosprawnych publikowane są w portalach ogłoszeniowych w Internecie. Można szukać pracy przy sprzątaniu w lokalnych serwisach oraz PUP. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych jest skorzystanie z usług agencji pracy, która zatroszczy się o dobór właściwego pracodawcy i będzie wspierać pracownika na każdym etapie zatrudnienia.

Ile kosztuje sprzątanie mieszkania?

Ceny są zależne od wielkości miasta, regionu, dostępności sprzątaczek. Zwykle zaczynają się od 15 zł za 1 godzinę, ale sięgają nawet do 60 zł za godzinę pracy.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *